16. november

1532 Hispaania maadeuurija Francisco Pizarro võttis vangi Peruu inkade kuninga Atahualpa.

Sheremetjevi laagrit läbiv tee Pühajõel.jpg: 16.11.1700-l ründasid Sheremtjevit Karl XII väed ja Vene üksused taandusid.

Tänaseni pole teada, kas sundis Sheremetjevit taganema Rootsi kahurituli või kartis ta haardemanöövrit ja taganemistee läbilõikamist.

Seoses Sheremetjevi kiire taandumisega on tekkinud ka legend eesti talupojast Stephan RAABEST, kes olevat Rootsi väed juhatanud Silt.jpg: Sheremetjevi selja taha. Sellest on kirjutanud ka Rootsi ajaloolane Fryxell ja üks Rootsi lendleht (võidubülletään toonases mõttes). Kui Sheremetjevi ratsavägi taganes kiiruga Pühajõelt, oli Karl XII tee Narva alla vaba.

Seda kohta märkis kunagi  arheoloogiamälestisena muinsuskaitse alla kuuluva objektina “Sheremetjevi laagri koht”.

1889 Helsingis ilmus noorsoomlaste häälekandja Päivälehti nullnumber.

16.11.1908 sündis Rakveres tuntud ärimees ja kohvikuomanik Nikolai KULTAS.

16.11.1916 kinnitas Peterburi Teaduste Akadeemia eesti põlevkivi ametlikuks nimeks kukersiit.

1959 New Yorgis toimus Rodgersi ja Hammersteini muusikali «Helisev muusika» esietendus.

1960 Suri Oscariga pärjatud ameerika filminäitleja Clark GABLE, kelle kuulsaim osatäitmine on Rhett Butleri roll filmis «Tuulest viidud».

16.11.1988 võeti ENSV Ülemnõukogu erakorralisel istungjärgul vastu deklaratsiooni Eesti NSV suveräänsusest; algas Eesti Vabariigi taassünd.

16.11.1994 avati Iisaku mail Täriveres Saksa Armee sõdurite kalmistul mälestusrist. Sellele kalmistule oli maetud 42 saksa sõjameest – 40 sakslast, üks eestlane ja üks hiidlane. Avasõnaga esines Iisaku vallavanem Paavo Palmet, õnnistas Viru praost Peeter Kaldur.
Tänaseks on kõik siiamaetud välja kaevatud ja ümber maetud Narva Saksa sõjaväekalmistule. Endist matmiskohta märgib praegu ainult mälestusrist.

16.11.2000 avati Põhjasõja Narva lahingu 3000 aastapäevale pühendatud näitus Narva Hermanni kindluses.

Arthur Ruusmaa, kasutatud kodu-uurija Johannes Kangro ja muuseumi
materjale.