Järelehüüe Aaspere põhikoolile

Järelehüüe Aaspere põhikoolile (2)
30.10.2007 00:01

Kommenteeri
| Loe kommentaare
Laupäeval, 27. oktoobril oleks olnud Aaspere põhikooli 146. sünnipäev.

Olles Aaspere põhikooli tulihingeline fänn ja vilistlane, otsustasin laupäeval minna endise koolihoone juurde ja tuletada meelde üheksat seal veedetud aastat.

Minu koolitee Aasperes algas 1997. ja lõppes 2006. aastal. Olin üks Aaspere põhikooli eelviimase lennu õpilastest.

Aaspere põhikool oli kool, mis on meie kõigi südametes ja mõtetes. Inimesed, kes kunagi selles koolis õppinud või õpetanud, kelle lapsed seal käinud, meenutavad tänini Aaspere põhikooli kui südamelähedast endist külakeskust.

Kohta, kus inimesed koos viibisid, kus toimusid isadepäeva peod, teatrietendused ja muusikaüritused, kus inimesed pidasid oma sünnipäevi, õpilased korraldasid koolipidusid. Kool oli Aasperele kõik, kooli sulgemisega algas külaelu väljasuretamine.

Aaspere poe ees võib kuulda vanade põliste Aaspere külanaiste juttu, vahel võib näha ka nende pisarais silmi, kui nad räägivad Aaspere põhikooli järsult lõpetatud elust. Kool oli nende ja kindlasti enamiku Aaspere elanike jaoks kui elatanud elutark inimene, kelle eluküünal otsustati lõpetada 145. eluaastal. Mõjuvat põhjust, miks kool suleti, pole aasperlastele tänini öeldud.

Vihjatakse vaid valla vähestele raharessurssidele. Nüüd, kui tuli uudis, et Aaspere põhikooli hooneid ei osteta, on külaelanikele teadmata, mis endisest koolimajast saab ning millal hakatakse koolihoonega midagi tegema, ja kas üldse hakatakse.

Kuid tagasi selle laupäeva juurde, kui Aaspere põhikool oleks võinud tähistada oma 146. sünnipäeva. Aaspere elanikud olid toonud koolihoone trepile ise tehtud mälestustahvli ja pannud põlema küünlad – nagu ju ikka tehakse kadunukese sünnipäeval -, mälestamaks oma külakeskust ning meenutamaks helgeid sündmuseid, mis seotud kooli ja koolimajaga.

Niimoodi järele mõtlema panevalt lõppes minu laupäeva õhtu, Aaspere põhikooli sünniaastapäeva õhtu.

Lõpetada tahaksin selle väikese järelehüüde küsimusega: kas Aaspere põhikool on kadunuke, keda enam ei ole võimalik ellu äratada?

Margus Kütt, Aaspere põhikooli vilistlane, Aaspere küla elanik