Juhtkiri: Omakohus ei seisa kotis

Juhtkiri: Omakohus ei seisa kotis (6)
15.08.2007 00:01

Kommenteeri
| Loe kommentaare

Näib, et omakohtu korras karistamine hakkab Eestis muutuma suisa igapäevaseks. Küllap näitab see ühest küljest kodanike usaldamatust politsei vastu, teisalt aga anarhistlikes riikides valitsevate hundiseaduste omaksvõtmist.

Teame ju kõik juhtumit, kus kuulus näitleja, sõumees ja telenägu Peeter Oja Tallinna autopesulas ühele järjekorras ülbelt vaheletrüginule rusikatega kallale tormas.

Ka meil, Virumaal on omast käest võtta olukord, kus Kadrina vallavanemal Aivar Lankeil närv vastu ei pidanud ning tegi oma rolleriga staadionikatet rikkunud nagamannile asja kätega selgeks. Et kaua võib …

Kui Peeter Ojast sai tabloidide esiküljestaar ja Lankei toetuseks hakati allkirju koguma, siis kõigil nii hästi pole läinud.

Omakohtu korras karistamisel ja kodanikujulgusel on vaks vahet. Ja kumbki variantidest ei pruugi alati hästi lõppeda. Pigem vastupidi.

Hiljuti tekitas avalikkuses sügavat meelehärmi Pärnu rullnokkade kamp, kes liiklushuligaane korrale kutsunud härrasmehe naise ja laste silme all päise päeva ajal julmalt läbi peksid.

Teleuudistest võis näha avariid, kus üks “rohelise vahtralehe” omanik blokeeris tema taga sõitnud autot nõnda, et tekitas ahelkokkupõrke. Blokkimise põhjus oli lihtne – sohver oli uljurile näppu viibutanud.

Üsna pentsik seik juhtus hiljuti peaministriga, kui tema kiirust ületanud korteeži hakkas keegi mees jälitama sooviga kiiruseületaja kinni võtta. Seejuures mõistagi ise kiirust ületades. Veel kummalisem oli tõik, et peaminister oma pressikonverentsil nii palju aega ja sõnu kulutas sellise teguviisi taunimiseks, selmet piirduda selgitustega oma kiiruse ületamise kohta.

Ühiskond on haige, kõigil näikse närvid läbi olevat. Virumaa Teataja oskab soovitada vaid, et jäägem igas olukorras ikkagi rahulikuks, kuigi see või teine sulitemp võib kopsu üle maksa ajada. Lootkem ikkagi võimuesindajatele, nagu on kombeks tsiviliseeritud ühiskonnas.