Lüganuse kavatseb bioküttega jätkata

 Lüganuse kavatseb bioküttega jätkata

Põhjarannik

MajandusLüganuse kaeraküttel töötav katel sai selle talve kõige külmematel päevadel ilusti hakkama, mis andis vallajuhtidele kindlust igal juhul bioküttega jätkata.

Eile õhtul hakkas Lüganuse vallavalitsus aru pidama, millega kaeraküttele kohandatud katelt edasi kütta – kaer nimelt on jäägitumalt otsas.

“Ehk puidupelletitega,” pakkus vallavanem Indrek Saluvee enne suuremat arupidamist oma mõtte välja.

Talunik, kellega kevadel viljatuulamisjääkide saamiseks leping sõlmiti, täitis oma osa täpselt ära. Küll aga ei osatud vallas arvestada – alguse asi ju –, et seda kütet nõnda palju kulub.

Tegelikult osteti küttelisa veel teisteltki talunikelt, aga nüüdseks on siin piirkonnas see kraam päriselt otsas. Eks mullune suvi oli vilja koha pealt kesisevõitu kah. Kaera asemel mõnd muud vilja Saluvee sõnul kasutada ei saa – põlemistemperatuur on teistsugune.

Tegelikult pandi Lüganusel igas kuus paaril-kolmel päeval kaerakatla asemel masuudikatel tööle – et esimese avariisid likvideerida.

“Need avariid ei olnud külmast tingitud,” kinnitas Saluvee. “Praegu meie käsutuses olev tehnoloogia ei ole lihtsalt kõige parem.”

Paari-kolme päeva põhjal, mis masuudikatel taga oli, Saluvee hinnavõrdlust teha ei söanda. “Masuudikatel peaks ikka kuu aega järjest töötama, et mingeid võrdlusandmeid välja saaks tuua,” ütles ta. Ka kaerakütte lõplikku megavatt-tunni hinda ei ütle ta enne kui küttehooaeg ükskord läbi saab.

Sellegipoolest usutakse Lüganusel, et bioküte tuleb odavamalt kätte ning tahetakse sellega kindlasti jätkata.

“Oleme põllumeestelt juba pärinud, palju nad suudaksid meile müüa ning nende prognooside kohaselt sellest piisab,” rääkis Saluvee. “Suvel püüame ka tehnoloogiat täiustada ning jätkame tuleval sügisel igal juhul biomassiga kütmist.”

KÜLLI KRIIS
Reede, 9.3.2007