Rannakorrastus väärib … karistust

Peipsi rannarahvas koorib järve põhjast päevitusliiva
27.11.2002

Keskkonnainspektsiooni Virumaa osakonna ametnikud tegid 1000-2000 krooni trahvi kuuele omavoliliselt Peipsi järve kallast supelrannaks kujundanud Lohusuu valla inimesele.

Keskkonnainspektsiooni Virumaa osakonna juhtivinspektor Saima Jürmann rääkis, et vaatamata inimeste headele kavatsustele ja püüdele heakorrastada järve kaldaid tuli neid trahvida, kuna ühelgi polnud ette näidata vajalikku luba.

Lohusuu valla Vilusi küla kolme kinnistu omanikud otsustasid taastada kõrkjaisse ja võssa kasvanud liivaranna ning puhastada Tiirikoja paadikanali. Viimaseks sai kolme majapidamise eestkõneleja Lohusuu vallavalitsuselt ka loa.

Paraku ei leppinud ettevõtlikud randlased kanali puhastamisega vaid raiusid maha järvevaadet varjava võsa ja niitsid kalda ääre kõrkjatest puhtaks. Liiva lükati tulevase supelranna katteks järve põhjast buldooseriga.

Tammispää küla Kalda kinnistu omanik Einar Hinno laiendas kitsukese paadikraavi muljetavaldavaks kanaliks ja kindlustas selle maakividest muuliga, mis annab välja rajatise mõõdu ja asub ehituskeeluvööndis.

Tänaseks on keskkonnaametnikud Lohusuu valla entusiastide töö peatanud. Saima Jürmann möönis, et teoreetiliselt on võimalik saada kõik vajalikud load, kuid protseduurireeglid on nii keerulised ja aega nõudvad, et inimene võib kaotada huvi.

Kuna paljudes valdades pole keskkonnaametnikku ja teised ei pruugi tunda keskkonnaalast seadusandlust, tuleks järvekaldaid korrastavatel maaomanikel pöörduda keskkonnateenistusse.

–>Vallo Nuust
vallo.nuust@postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.