Valeri Korb kaebas riigikohtusse

Paari nädala eest Kohtla-Järve volikogu esimeheks valitud Valeri Korb kaebas riigikohtusse Tartu ringkonnakohtu otsuse, millega ta kaotas juunikuus linnapea ametikoha.

Korb soovib, et riigikohus tühistaks ringkonnakohtu otsuse, mis jättis jõusse Jõhvi halduskohtu otsuse, millega tühistati linnavolikogu otsus tema valimise kohta Kohtla-Järve linnapeaks. Korb tahab, et riigikohus tunnistaks tema valimise mullu novembris linnapeaks seaduslikuks.

Korb tugineb põhiseadusele

Valeri Korb ütles eile, et ta tugines oma kaebuses Eesti põhiseaduse 22. paragrahvile, mis ütleb, et kedagi ei tohi käsitada kuriteos süüdi olevana enne, kui tema kohta on jõustunud süüdimõistev kohtuotsus. “Kohus ei ole mind senini süüdi mõistnud, järelikult pole ka tõestatud, et ma olen ebaseaduslikult endale preemiaid määranud. Aga sellest hoolimata kitsendas ringkonnakohus minu õigusi, sest ma jäin kohtu otsuse tulemusel linnapea ametikohast ilma,” ütles Korb.

Jõhvi halduskohus ja Tartu ringkonnakohus lähtusid Korbi juhtumi puhul avaliku teenistuse seadusest, mis keelab võtta avalikku teenistusse isikut, kes on antud kohtu alla, süüdistatuna kuriteos, mille eest on karistusena ette nähtud vabaduskaotus. Valeri Korb on kohtu all, süüdistatuna linna raha riisumises ja ametialases võltsimises, kuid see kohtuprotsess on veninud juba ligemale neli aastat. Järgmine istung on määratud alles oktoobrisse.

Valeri Korb ütles, et riigikohtusse kaevates soovib ta luua pretsedendi, mille tulemusel kaotataks Eestis vastuolud eri seaduste vahel. “Ma leian, et põhiseadus ja avaliku teenistuse seadus omavahel ei klapi ning sellisel juhul peab lähtuma ikka põhiseadusest. Ma ei teinud seda kaebust ainult iseenda pärast. Sellisesse olukorda võib sattuda ükskõik kes. Tahan, et tulevikus poleks sellised asjad enam võimalikud,” ütles Korb.

Korbi linnapeaks valimise otsuse tühistamist oli võimalik riigikohtus vaidlustada ka Kohtla-Järve volikogul, kuid volikogu aseesimehe Kaarel Pürgi sõnul seda ei tehtud. “Kaalusime küll edasikaebamist, sest minu arvates on selle asja puhul võiduvõimalused 50:50, kuid lõpuks siiski loobusime. Aga küllap pidas Valeri Korb oma advokaatidega nõu ja leidis nüansse, mis võimaldavad tal kindlamalt edule loota,” ütles Pürg.

Korb ja Hint võivad taas kohad vahetada

Kui riigikohus peaks andma õiguse Korbile, tekib tal võimalus taas linnapea ametisse asuda. “Selle üle, kas ma soovin taas linnapeaks hakata, ei ole ma veel mõelnud. Minu jaoks on praegu põhiline õigluse jaluleseadmine,” kinnitas Korb.

Korbi linnapeaks asumine tähendaks, et tänavu juunis linnapeaks valitud endine volikogu esimees Hants Hint peab koha vabastama. Suure tõenäosusega vahetaksid Korb ja Hint järjekordselt omavahel linnapea ja volikogu esimehe kohad. “Mina olen nõus töötama sellel ametikohal, kuhu mind parajasti valitud on,” ütles Hint eile.

Pärast viimaseid kohalikke valimisi mullu oktoobris on Korb jõudnud olla volikogu esimees ja linnapea ning siis jälle volikogu esimees. Hint on olnud volikogu aseesimehe ja volikogu esimehe ametis ning on nüüd linnapea.

ERIK GAMZEJEV
Neljapäev, 10.07.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.