VE: Jupiteri ümber vähemalt 48 kuud

(10:36 07.03.2003)

Jupiteri juurest avastati veel kaheksa kuud

Uudise pilt
Foto: Hawaii ülikool

Hawaii ülikooli astronoomid teatasid kaheksa uue Jupiteri kuu leidmisest, kokku on seega Jupiteri ümber tiirlemas 48 kuud.

Üheksa neist 48 kuust tiirlevad orbiitidel, mis on ligi 300 korda suurem kui Jupiter ise, võrreldes Maa-Kuu suhtega, mis on umbes 60:1, kirjutab Astrobiology Magazine. Kaugeim avastatud uus kuu asub Jupiterist enam kui 40 miljoni kilomeetri kaugusel, kuid teeb ühe orbitaaltiiru ümber Jupiteri kord aastas.

Jupiteri on nimetatud minipäikesesüsteemiks, kuna selle ümber on tuhandeid väikeseid taevakehi, mida kontrollib otseselt Jupiteri külgetõmbejõud. Kuna Jupiter on meie päikesesüsteemi suurim planeet, siis mõjutab ta oma ümbrust Päikese järel taevakehadest teiseks tugevamini.

Uued kuud avastati veebruari alguses Hawaii ülikooli astronoomide Scott S. Sheppardi ja David C. Jewitti poolt. Mehed tegid avastuse kahe maailma suurima digitaalteleskoobiga Mauna Keas, Hawaiil. Mõlemad teleskoobid esindavad tehnika viimast sõna astronoomia vallas.

Seitsmest avastatud kuust teatati ametlikult 4. märtsil rahvusvahelise astronoomialiidu kogunemisel, kaheksandast teatati 5. märtsil.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.