VE: Kuld, Riho – skulptor

30-aastane “Raadiotuvi” viidi mõneks ajaks ravile

Liivi Ðein, 09.07.2004

Ruut Ajahambast kahjustatud skulptuuri taastamine võtab aega kuu või enam

Uudise pilt
Mahavõetud raadiomaja sümbol vajab uut dekoorikihti ja kinnitusdetaile.
Foto: Raigo Pajula

Raadiomaja Gonsiori tänava fassaadi ehtinud skulptuur “Raadiotuvi” viidi restaureerimisele. Kinnitusankrute läbiroostetamise tõttu võinuks kuju alla kukkuda. 1975. aastal valmistatud “Raadiotuvi” autor on kujur Riho Kuld.

Muinsuskaitse all olevat klaasplastist tuvi restaureerib AS Lilo FM, tööd juhendab firma tegevjuht Valdimir Filantðuk, kes osales skulptuuri valmistamisel ka 30 aastat tagasi. Toona Pirita spordilaevade tehases.
Vladimir Filantðuki sõnul toodi skulptuur nende Suur-Sõjamäel asuva ettevõtte hoovi üleeile ning nüüd vajab see lõplikku seisukorra ülevaadet.
“Praegu on ta siin hoovi peal – must ja räpane. See on meie agressiivse ilma, vihma ja tolmu tagajärg. Raadiomaja seinal paistis ta ühtlaselt hall,” ütles skulptuuri valgeks ja terveks saamise eest vastutaja.

Uus dekoor ja kinnitus

Nüüd monumentaalskulptuuris laialt kasutusel olevat klaasplasti kasutas kunstnik Riho Kuld toona kui uudset materjali. Gabariitne lind kaalub umbes 600 kg, tiibade laius on kuus meetrit.

30-aastane “Raadiotuvi” vajab uut “koorikut” ja kinnitusdetaile. Nõukogude ajal kasutati tuvikuju valmistamisel ebakvaliteetset mastiksit, mis ajale ja ilmale vastu ei pidanud. Nüüd tuleb see asendada ja kasvatada linnule uus “koorik” peale.
Kinnituskonstruktsioonidest on alles ainult kolmandik. Filantðuki sõnul pole ta veel lõplikku ekspertiisiakti näinud, aga teab, et kogu riputuskonstruktsioon tuleb asendada.
“Skulptuuri siseseisundi kontrollimiseks tuleb teha ultraheliuuring, aga koputamisel tundub olevat korras ja tugev. Kõik tuleb kooskõlastada autoriga,” ütles tööde juht Filantðuk.
Tema sõnul kuluks taastamiseks umbes kuu aega, aga seda ilma puhkepäevadeta. “Raadotuvi” restaureerivad paar-kolm inimest.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.