VE: Läänemets, Jaak – Aasta Põllumees

Aasta Põllumehe tiitli teenis Avispea talunik

Aasta Põllumehe zhürii otsustas tänavu valida kaks tiitlikandjat – ühe talupidajate ja ühe põllumajanduslike suurtootjate esindaja -, võitjaid austati eile rahvusraamatukogus.

Aasta põllumehe 2002 tiitli võitsid Uuetoa talu peremees Jaak Läänemets Lääne-Virumaalt Avispealt ja Põlva POÜ juht Jaak Hinrikus Põlvamaalt.

Maaleht koos Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojaga korraldab aasta põllumehe konkurssi juba teist aastat. Eilsel austamisel osales ka Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel.

Esialgu sõeluti välja viis kandidaati, kelle hulka kuulus ka meie maakonna farmer Hillar Pulk. Viie hulgast langes lõppvalik ühele teravilja- ja ühele loomakasvatajale.

Põliste põllumeeste perest

Teravilja ja rapsikasvataja Jaak Läänemets on EPA lõpetanud põllumees ja üks neist, kes asus kümme aastat tagasi üles ehitama Avispeal oma vanaisale kuulunud talu. Jaak Läänemets pärineb põllumeeste suguseltsist, sest ka Jaagu isa Ülo Läänemets oli agronoom.

Vastupidiselt paljudele tollal alustanuile ei ole Jaak Läänemets talupidamisest loobunud, vaid majapidamist sihipäraselt laiendanud. Esimesel kevadel külvas ta 30 hektarile, viimati aga 550-le.

Läänemetsa peres sirgub kolm poega: Ott, Laur ja Rait.

Pärast tiitli vastuvõtmist ütles Jaak Läänemets, et talunikuna ei ole ta külas märkimisväärne tööandja, sest tegemist jätkub talus vaid paarile abimehele.

Põllumajanduse efektiivsus on Läänemetsa hinnangul Eestis aga lausa hüppeliselt tõusnud. Praegused põllumehed ei tegutse paraku enam sotsiaalabi andjaina nagu omal ajal majandid.

Jaak Läänemets ise on oma koduküla Avispea kroonikaraamatus küll tihti pildile sattunud: küll auväärset külaelanikku õnnitledes, küll muul moel. Ta on üks neist talunikest, kes külavanema sõnul kohalikku elu edendada aitavad.

Ehitab Eesti suurimat lauta

Põlva Põllumajanduse Osaühingu nõukogu esimees Jaak Hinrikus ehitas aastaga Kiumasse Eesti ühe suurema lauda, mis annab välja supermarketi mõõdu. Laudal on seinte asemel ülestõstetavad kardinad ja kari käib lüpsiplatsil.

Jaak Hinrikust ei olnud tiitlit vastu võtmas, sest ta viibis parajasti õppereisil USA-s.

Zhürii esidaja, põllumajandus-kaubanduskoja esimehe Ester Tuiksoo sõnul oleksid auhinda väärt olnud kõik kümme kandidaati.

Näiteks meremees Gunnar Aug Hiiumaalt ehitas valmis sellise talumeierei, mille vastu pole pretensioone ühelgi kontrollil.

Tartumaa Haage suurtalu juht Andres Härm sai tänavu oma põldudelt põuast hoolimata rekordsaagi.

Ainuke naiskandidaat oli Viljandimaa väikekarjapidaja, kelle talu 32 lehma andsid ligi 10 000 kilo piima aastas.

Pärnumaa Selja OÜ juht Ahti Kukk lööb aga massi ja mahuga, harides ligi 2000 ha maad ja andes tööd rohkem kui 100 inimesele. Teoinimesed on ka kõik teised aasta põllumehe kandidaadid – kes suurtootmises, kes talus.

KANDIDAADID:

Gunnar Aug, Hiiumaa – talumeierei omanik

Andres Härm, Tartumaa – Haage suurtalu peremees

Lea Puur, Viljandimaa – väikekarja pidaja

Ahti Kukk, Pärnumaa – Selja OÜ juht

Hillar Pulk, Lääne-Virumaa – karjakasvataja

Jaak Läänemets, Lääne-Virumaa – talupidaja

Kalev Kiisk, Pärnumaa – talupidaja

Toivo Teng, Viljandimaa – seakasvataja

Rein Järviste, Raplamaa – piimakarjakasvataja

Jaak Hinrikus, Põlvamaa – piimakarjakasvataja

–>Eevi Kuht
eevi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.