VE: Navitrolla – kunstnik

 

Soomuslehm ehk Kolm päeva Navitrolla elust
Neeme Korv, kultuuritoimetuse juhataja, 12.04.2004 

1

Alguses oli hirm. Kui Navitrolla eelmisel teisipäeval Prahas esimest korda elusuurust – peaaegu üleelusuurust – valget lehmamulaaþi nägi, tundis ta midagi, mida võiks kirjeldada kui lauspaanikat.

Ent seal ta seisis ja teisiti ei saanud. Valge ja massiivne fiiberlehm, millest kunstnik oli lubanud kolme päevaga teha Eesti Lehma.

Eelseisva Praha CowParade’i ehk Lehmaparaadi teeb eriliseks just euroliidu liikmete ja liituvate riikide otsus üritusel osaleda. Ja Eesti saatkond Tðehhis värbas kunstnikuks Navitrolla.

«Ma arvan,» ütleb Navitrolla tagantjärele, «et see oli üks kõige kiiremaid ja kindlasti kõige suurem töö, mida ma elus olen maalinud.»

Tõsi, faktitäpsuse huvides tuleb siinkohal lisada, et Navitrolla ei tea praeguse seisuga, kui suur on lehma pinnalaotus, kahjuks pole vastavaid materjale ka Postimehe käsutuses.

Niisiis – usaldagem kunstniku tunnetust. Ja kinnitagem siinkohal, et õlivärvid ei jäänud purkidesse, vaid asusid kunstniku teenistusse, nagu nad ikka on olnud kogu selle 15 aasta jooksul, mil Navitrolla kunstnikuna pintslit käes on hoidnud.

2

Teiseks päevaks oli kartustest saanud Navitrolla sõnul juba «puhas töörõõm». Lehma valged küljed hakkasin kattuma soomusplaatidega

«Iga teos on nagu maailma loomine. Alguses oli mul päris mitu ideed, ent kohale saabudes vaatasin teiste kunstnike töid ja mõtlesin ümber – et teen midagi täiesti teistsugust. Mitte väliselt dekoratiivse – mummulise või muu mustriga lehma, ega ka mitte realistliku, riiklike sümbolite ja loodusmotiividega.»

Nii sündis kunstniku peas kujutlus Soomuslehmast.

Lehma külgedele joonistas Navitrolla aknad, millest paistavad naivistlikud kaadrid. Nagu lapse guaðid kodust, perekonnast, maastikust ja küngastest, päikesest ja merest.

«Ei tea, mida oleksin teinud, kui minuga poleks kunstnik Enn Savi näol kaasas olnud andekat abilist, kes mind igal sammul aitas – just nende piltidega nägin vaeva, ma ei oska lihtsalt korralikult valesti joonistada.»

Navitrollale meeldib oma töid lõputult viimistleda ja kolm päeva on ikka maru lühike aeg. Õnneks jäi kolmas 12-tunnine tööpäev pea valdavalt sellele.

3

Soomuste ja piltidega lehm sai musta ja valge sarve. Ning taevassinised valgete pilvedega silmad. «See on maailma ilusaim taevas, Lõuna-Eesti taevas, mida näiteks mu sõbrad Prantsusmaalt alati imetlevad,» muigab Navitrolla pateetiliselt. Ja seletab siis Soomuslehma tervikuna lahti. Ikka sama pateetiliselt.

«Oma vabadusest võlgneme paljugi soomusrongidele. Nüüd oleme taas Euroopas ja siin on meie lehm oma sõnumiga. Nagu Trooja hobune – väljast üks, seest teine. Praegusel juhul siis osutades, et kareda ja krobelise koore all on soe ja päikseline sisu, aga neid väärtusi tuleb tänapäeva maailmas kaitsta.»

Hoolimata töö pöörasest kiirusest võis Navitrolla kolmanda päeva õhtuks endaga rahul olla. Neljapäeval oli Soomuslehm valmis, käes ka väliminister Kristiina Ojulandi ja Eesti suursaadiku Tðehhi Vabariigis Eve-Külli Kala õnnistus.

Ning kui kõik läheb edaspidi plaanipäraselt, võtab Soomuslehm Praha kesklinnas Eesti saatkonna lähistel uhkelt koha sisse ning kuulutab oma sõnumit. Ajal, mil Eestist saab ametlikult Euroopa Liidu liige.

Navitrolla aga on ammugi kodus tagasi ja mõtleb muuseas, et lehma kui niisugust võiks kunagi veel maalida. Tore oleks.

Aga siis ehk mitte kolme päevaga.

Mis on CowParade?

• Kunsti- ja meelelahutusüritus, mis rändab linnast linna. Lehmamulaaþid müüakse soovijaile (hind 6000 eurot), kes need kunstiliselt kujundavad. Järgneb lehmade väljapanek linnaruumis ja lõpuks oksjon, kus lehmad müüakse. Tulu läheb valdavalt heategevusse.

• Esimene CowParade oli 1998. aastal Zürichis, nüüdseks on läbi käidud 18 linna.

• Tänavu on «lehmalinnad» Praha, Harrisburg, Manchester ja Stockholm.

• Lisainfo www.cowparade.com

xxx

 

Navitrolla värvib lehma PM Online
07.04.2004

Fotod tänavu Prahas toimuvast «Lehmaparaadi» üritusest, kus Navitrolla esindab plastlehmi värvivate kunstnike hulgas Eestit.

Pildid juba «valmis» lehmadest on tehtud varasematel üritusel New Yorgis ja Tokyos.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.