VE: Niinemägi, Aivar – talunik, Aasta eurooplane

Aasta eurooplaseks sai virulasest euroametnik

Eesti Euroopa Liikumine valis aasta eurooplase tiitli kandjaks põllumeeste kategoorias Lääne-Virumaa taluniku, Eesti põllumeeste esindaja euroliidus Aivar Niinemägi.

Aasta eurooplase tiitlile Aivar Niinemägi kandidatuuri esitanud põllumajandustootjate keskliidu esindaja Jaan Sõrra sõnul on Aivar Niinemägi rohkem kui aastasest Brüsselis viibimisest olnud Eesti põllumeestele palju kasu.

“Põllumajandusministeeriumist ei saa teavet nii kiiresti kätte kui Aivari käest – tema kaudu tuleb meile värske info Euroopa Liidust,” rõhutas Jaan Sõrra, “uudised igasuguste seaduste ja nõuete kohta jõuavad Aivari kaudu kohe Eestisse.”

Põllumeeste rahvavalgustaja

Väike-Maarja valla taluniku Jaak Läänemetsa sõnul on Aivar Niinemägil Eestis omamoodi rahvavalgustaja roll. “Temalt saab kohe teada, kas ja mis puhul on vaja hakata häirekella lööma,” tähendas Läänemets.

Jaak Läänemetsa sõnul aitas Aivar Niinemägi Euroopast ka siis vajalikku teavet hankida, kui Väike-Maarja vallas käisid vaidlused jäätmekäitlustehase ehitamise üle.

“Aivar Niinemäe puhul tõsteti esile tema panust Eesti põllumajanduse lõimimisel Euroopa põllumajandussüsteemi,” põhjendas valikut Eesti Euroopa Liikumise juhataja Aivar Roop.

Eriti hindas Eesti Euroopa Liikumise juhataja Aivar Niinemägi ettekannet Euroopa Maaelu Foorumil 2002. aasta novembris, kui Niinemägi kõneles Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikast ja Eesti põllumeeste võimalustest euroliidus.

Teisipäeval anti aasta eurooplase tiitel noore mõjutaja kategoorias üle vaid Eesti Üliõpilaskondade Liidu avaliku poliitika juhile Rait Talvikule. Põllumeeste kandidaat Aivar Niinemägi ei saanud Brüsselist Tallinna tiitlit vastu võtma sõita. “Rahalised põhjused, ja on ka muid takistusi, kuigi rõõmustan tunnustuse üle,” selgitas Niinemägi.

Aasta eurooplane Niinemägi tuleb kodumaale 19. märtsil. “Kui nüüd Eestisse tulen, osalen aiandusfoorumil ja esinen teraviljaühistus,” tutvustas ta mõnepäevast kodus viibimise kava.

Aivar Niinemägi ütlusel oli ta esimene euroliitu pürgivate uute riikide põllumeeste organisatsioonide esindaja Brüsselis. “16. oktoobril 2001 tulin, tänaseks on 14 kuud oldud,” rääkis ta.

Vaatlejad jagavad koosolekud ära

Nüüdseks on Aivar Niinemägi tutvunud ka teiste riikide, nagu Poola, Tshehhi, Slovakkiaja teiste riikide põllumeeste esindajatega. Aivar Niinemägi sõnul lepivad vaatlejad omavahel kokku, kes missugusele koosolekule läheb. “Kõigis vajalikes kohtades korraga olla ei ole võimalik, pärast vahetame omavahel infot,” rääkis ta.

Ka tunnistas Niinemägi, et palju aega kulub aruannete kirjutamisele. “Selleks tuleb palju materjali läbi töötada,” tähendas ta.

Varem Rakvere vallas talu pidanud ja mitu aastat Lääne-Viru taluliitu juhtinud Aivar Niinemägi talu on praegu rendile antud. “Poeg läks Võrru ametit õppima ja abikaasa käib tööl,” ütles ta.

EUROOPA LIIKUMINE:

Eesti Euroopa Liikumine tegutseb kodanikualgatusena 1998. aastast. Ühendab 200 üksikisikut ja 3 organisatsiooni. Aasta eurooplase tiitlit jagab järgemööda üheksas eri kategoorias ja kolmandat aastat.

Eevi Kuht
eevi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.