VE: Pärnumaa vrs Gudrun

 
Tänaseks on vesi peaaegu taandunud, kuid Vana-Pärnu 330 majapidamist ja paljud teised Pärnumaal taastavad tormieelset elu veel mitu nädalat.
Foto: Ants Liigus

Pärnumaa tormikahju on vähemalt 354 miljonit
12.01.2005 00:01Teet Roosaar, Uudistetoimetuse juht

Omavalitsuste hinnangu kohaselt on Pärnumaa tormikahju vähemalt 354 miljonit krooni, selle summa sisse pole arvestatud elanike autosid, mööblit, kodumasinaid ega muud vallasvara.

Kui vallad suutsid kahju kokku arvestada vaevalt kümme miljonit krooni, siis Pärnu linna number on 344. Sellest 241 miljonit on 775 elamule tekitatud kahju (sealhulgas 16 korruselamut), 95 miljonit 58 ettevõtte kahju ja kuus miljonit krooni linnavara kaotused. Kaks miljonit lisas linn keldrite tühjakspumpamise, küttepuudega aitamise ja muude hädaabitööde kulu.

Majade kordategemine on kallis lõbu

Elanike kahju arvestamiseks korrutas linnavalitsus kahju kannatanud elamute ruutmeetrid kahe tuhande ja katuste ruutmeetrid 500 krooniga. “Selline on taastajate hinnang, inimesed hindavad oma vara veel kõrgemalt,” lausus abilinnapea Riina Müürsepp.

Ranna rajoonis ja kesklinnas sai kannatada 289, Vana-Pärnus 330 ja Raekülas 156 elamut. Ranna rajooni ja kesklinna elanike kahjuks hindab linnavalitsus 108,4 miljonit, Vana-Pärnu inimestel 77,8 ja Raeküla elanikel 54,9 miljonit krooni.

Ettevõtetest kannatasid firmade enda andmetel kõige rohkem Tervis, Pärnu Vesi ja Rannahotell (igaüks 10 miljonit). Järgnevad Sõprus 9,1 ja kolledzh 6,4 ning Pomarfin 5,7 miljoni krooniga. Andmed on väga esialgsed, näiteks pole Tervise kahjusse veel arvestatud Tervise Paradiisi.

Linnavarast kannatasid kõige rohkem pargid ja tänavad (taastamiskulu kolm miljonit), järgnevad koolide-lasteaedade katused (1,3 miljonit) ja tänavavalgustus (500 000).

Pärnu linnavalitsuselt oli eile õhtuks abi otsinud 167 inimest, kes soovisid 727 kantmeetrit puid ja 29 tonni briketti.

Tuttavate juures ööbijate arvu ei tea keegi

Küsimusele, kui palju pärnakaid öö vastu tänast tuttavate pool veedab, vastas linnapea Väino Hallikmägi: “Ma ei tea. Eelkõige sõltub see elektrita inimeste arvust, kuid kahjuks ei pea Eesti Energia tarbijate kaupa arvestust. Kindlasti on aga neidki, kellel vool on, aga kes elektrit lühise kartuses sisse ei julge lülitada.”

Hallikmägi tänas valitsust tähelepanu eest ja ütles, et on valmis igasugust abi vastu võtma. “Eriti tahaks tänada Tallinna, Tartut, Põlvat ja Viljandit, mis olukorra tõsidusest aru saades kohe appi tõttasid,” lausus ta.

Küsimusele, mida teeks Pärnu kümne miljoniga, mida valitsus on valmis Pärnu, Lääne ja Saare maakonnale pakkuma, vastas Hallikmägi pärast hoolikat sõnade seadmist: “Ma ei saa seda öelda, sest ei tea veel jaotust. Kindlasti on aga suurusjärkudes mingi oluline erinevus, kui arvestada näiteks seda, kui operatiivselt Tallinn otsustas 700 000 krooniga Pärnu linna toetada.”

Pärnu linnavalitsuse abifondi oli eile keskpäevaks laekunud 22 180 krooni. Jätkuvalt võib annetusi teha arvele 221010369345 Hansapangas ja 10902001628003 Ühispangas. Pärnu elanikke abistada soovijail palutakse rahaülekande selgituseks märkida “tormiabi”.

Suvepealinn lakub haavu

Parkides, teedel ja tänavail on tormiprahist koristatud kümnendik. Vana-Pärnus loodetakse praht koristada reedeks, Ülejõel ja Raekülas nädala lõpuks ning kesklinnas ja ranna rajoonis järgmise nädala alguseks.

Majandusosakonna juhataja Mait Talvoja palus elanikel olme- ja komposteeritav prügi eraldi pakkida ning asetada see äraviimiseks kõnniteele. “Aga palun, ärge pange seda haljasaladele,” lisas ta.

Pärnumaa kriisikomisjon palub elanikel ruumide kuivatamisel ja kütmisel ettevaatlik olla. Juba on ülekütmise tõttu tekkinud mitu tulekahju. Kuna Eesti Energia infotelefon on üle koormatud, võib voolu puudumise teateid edastada ka linnavalitsuse telefonil 443 1405.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.