VE: Raave, Kalev – Viljandimaa vapimärk

Kalev Raave, 20.03.1926 – 04.03.2004

Ärasaatmine 13. märtsil kell 12 Halliste kirikus.

xxx

 

Viljandimaa vapimärgi saab Kalev Raave
30.01.2004

Kalev Raave.jpeg:  
Pilt on Kalev Raavest tehtud aasta tagasi tema kodus. Praegu on ta haiglaravil.

Halliste kirikus ja põhikoolis ning kogu Halliste vallas oskab igaüks öelda, kes on Kalev Raave. Teda teab kogu Eesti.

Üleeile õhtul otsustas Viljandimaa vapimärgi nõukogu maavanema kohusetäitja Kalle Küttise eesistumisel anda maakonna kõrgeima autasu Halliste kiriku endisele õpetajale Kalev Raavele.

Nõukogu hindas kõrgelt Raave panust nii Halliste kiriku taastamisse kui ka põhikooli ehitamisse.

“Kiriku taastamine polnud mitte ainult kohaliku tähtsusega ettevõtmine, see sümboliseeris uut ärkamisaega kogu Eestis,” rääkis Kalle Küttis. “Kindlasti sümboliseerib kirik ka hingelist puhtust.”

Utoopiast sai tegelikkus

Kalev Raave algatas ammugi varemetes seisnud Halliste kiriku ülesehitamise 1988. aastal, kui kogudusel polnud millekski jõudu. Kõigile peale algataja enda tundus see mõte utoopiana. Tänu Raave lõpmatule veenmisjõule toetasid kiriku ülesehitamist paljud inimesed ning Soome, Rootsi ja Taani kogudused.

Taastamine algas 1989. aasta aprillis ning kestis 1991. aasta augustini.

Kalev Raave eestvõttel ehitati ka Halliste Põhikoolile maja.

Vapimärgi komisjon nimetas Kalev Raavet suurepäraseks ideede genereerijaks, organisaatoriks ja oma plaanide elluviijaks.

Imepärane suhtlemisanne

Nii mullu kui ka tänavu esitas Kalev Raave vapimärgi kandidaadiks eluaegne Halliste ja Õisu õpetaja ning lasteaia juhataja Marie Riiet. Möödunud aastal oli esitajate hulgas ka Halliste Põhikool.

“Minu arvates pole praegu selle märgi saamiseks Kalev Raavest väärilisemat isikut,” ütles eile pensionil olev pedagoog Marie Riiet, kes oli ülimalt rõõmus, et tema ettepanek läbi läks.

“Raavel on imeline inimestega suhtlemise anne,” rääkis pedagoog. “Talle ei suutnud keegi ei öelda ning temalt oleks põhjust õppida igal juhil. Ta oli väga hea organisaator, kes oskas uskumatuna tundunud plaanid teoks teha. Ja kui palju ta Halliste kandi rahvast on aidanud!”

Haiglas ravil

“See on ilus tähelepanu mulle ning tore tunnustus kogu Halliste rahvale ja üldse kõigile, kes tahavad, et meie elu paremaks läheks,” sõnas Kalev Raave eile, kui oli uudisest kuulda saanud.

Ta on pühapäevast alates Viljandi Haigla sisehaiguste kliiniku kuuendal korrusel kaheses palatis.

“Mu enesetunne pole praegu kõige parem. Mul on ju ka pikk elu seljataga,” sõnas 77-aastane vapimärgi saaja.

Kalev Raave raviarsti Ester Keba sõnul valmistab patsiendile vaevusi süvenev südamepuudulikkus. “Loodan, et vapimärgi kätteandmise ajaks on ta sedavõrd terve, et võib selle ise pidulikul päeval vastu võtta,” lausus Ester Keba.

Vapimärk antakse Kalev Raavele kätte 23. veebruaril maavanema korraldataval kontsertaktusel.

VAPIMÄRK

Viljandi Maavalitsus asutas vapimärgi eelmisel aastal Eesti Vabariigi 85. aastapäeva auks. Mullu sai selle eakas kodu-uurija Enno Piir, kes valiti välja üheksa kandidaadi hulgast.

Tänavu olid vapimärgi kandidaatideks Kalev Raave kõrval tekstiilikunstnik professor Anu Raud, Karksi valla hariduse edendaja Helve Joon, kirjanik Nikolai Baturin, pedagoog Ants Tomp ja kirikuõpetaja Vello Salum.

Vapimärk on maakonna kõrgeim autasu Viljandimaal elavale inimesele, kes on oma töö ja tegevusega maakonna arengule silmapaistvalt kaasa aidanud.

Helgi Kaldma
helgi@sakalakirjastus.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.