« VE: Rakvere Vallimägi

VE: Rakvere Vallimägi

Vallimäele kavandatakse rippsilda


Kas selline ongi homne Vallimägi koos rippsillaga, mis saab sama kuulsaks kui Viljandi lossimägede oma? Virumaa Teataja ei tea. Pildil pole ametlik projekt, vaid toimetuse toimetamiste tulemus – visioon homsest Vallimäest.

Ajal, mil on teostumas modernse kesklinna projektid, liiguvad ideed ka iidse Vallimäe ümber, võimatu ei ole seegi, et kaks tähtsat paika – kesklinn ning linnus – saavad kord ühendatud rippsillaga.

Kevadel linnuses ja Vallimäel turnides tegi sihtasutuse Virumaa Muuseumid juhataja Ants Leemets tähelepaneku, et kui võtta nõlvadelt maha mõned puud ja pisut võsa, avaneks Turu platsilt suurepärane vaade linnusele. Nõnda oleks võimalik ühendada iga linna vaieldamatult tähtis osa – kesklinn – ajaloolise paigaga.

Turu platsilt saaks mööda Parkali tänavat läheneda Vallimäele, Parkali tänava otsa on plaaninud linnavalitsus ehitada trepi ning Leemetsa nägemuses võiks trepist linnuseni – üle vallikraavi – viia rippsild.

Et Rakveres ei ole turiste meelitavat merd nagu näiteks Pärnus, tuleks Leemetsa arvates kasutada olemasolevaid eeldusi ja teha midagi erilist. Kui valmiv atraktiivne kesklinn ühendada ajaloolise linnusega, pakuks see kauneid vaateid ja jalutusteid nii turistidele kui ka linlastele endile.

Ajalooliselt peaksid olema Vallimäe nõlvad haljad ja võsast puhtad – et vaenlast oleks linnusest kohe märgata. Pisut sirelivõsa on Majaomanike Seltsi ning linnavalitsuse initsiatiivil ka juba maha võetud kohalt, kuhu peaks tulema trepp. Linnaaednik Anu Kivi hinnagul jääb rajatavale trepile ette veel suur vaher, mis kavatsetakse maha võtta kevadel.

Aselinnapea Matti Jõe sõnul sõltub trepi kuju parajasti tegemisel olevast Pikk 22 krundi detailplaneeringust, mis jääb Parkali tänava ja Vallimäe vahele.

Rakvere linn on sõlminud lepingu Tiit Kaljundi Projektgrupiga, kes koostab Vallimäe kontseptsiooni. Planeering arvestab ajaloolisi uuringuid ja kavandab juurdepääsuteed, haljastuse jne. Jõe ei välista ka rippsilda, mille idee on tema arvates juba väga vana, kunagi olevat koguni plaanitud ehitada Turu platsi naabrusest rippraudtee Vallimäeni.

Mis puutub silda, siis oli ka kaheksakümnendate teisel poolel seoses kultuurikeskuse ehitamise kavadega idee rajada galerii-sild Teatrimäelt üle Tallinna tänava üles Vallimäele.

Kolmekümnendatel aastatel üritati aga Vallimäest tunnelit läbi kaevata. Linnarahvale anti vaba voli mäest kruusa võtmiseks ja nii tekkis päris pikk kaevik, mis kulgeb paralleelselt Tõusu tänavaga. Linna poolt võeti kruusa veski juurest.

Katrin Kuljus
Virumaa Teataja

Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.