VE: spinner

Neljapäev. 9. oktoober 2003 | SEISUKOHT
Kadri Jakobson

Kui eelmisel aastal olid lapsed hullud tasode (sellised plastkettad kartulikrõpsupakkide sees) järele, siis sellest kooliaastast on neid tabanud spinnerite hullus. Spinner on algkoolilastele rohkem kui eluküsimus. Tegu on plastitükiga, millel joonistused peal ja mida tuleb keerutada. Neid võetakse kooli kaasa, näidatakse, keerutatakse, vahetatakse ja varastatakse. Uuritakse, missugune on tugevam ja kes kellele ära teeb. Ehkki sa püüad lapsele selgitada, et tegemist on tühipalja ja mõttetu plastitükiga, mille kadumise pärast ei tasu pisaraid valada, põrmustab ta sind seda kuuldes hetkega.

Laste iha spinnerite järele on nii suur, et nende ostmiseks pole kahju käiku lasta viimseid sente. Juba enne tunde lipatakse kooli lähedale poodi, et avada krõpsupakk – kas on või mitte! Hullusele lisab hoogu ühelt Eesti telekanalilt igal hommikul tulev multikas, mille tegevus toimub nendesamade neetud spinnerite ümber. Aga see pole veel kõik! Kampaania lubab, et kui kogud 60 spinnerit (!?), saad poest tasuta suure ja võimsa spinneri. See plastkolakas maksab poes, kujutage ette – 150 krooni!

Samal ajal kui kartulikrõpsude tootjafirmad heameeles käsi hõõruvad, murravad lapsevanemad ja õpetajad pead. Kogu inimeseõpetuse tunni sisu, kus juttu tervislikest eluviisidest – et kartulikrõpsud ja kokakoola on saast ning süüa tuleks porgandeid ja kaalikaid -, on lihtsalt vastu taevast lennanud. Raha spinneri ostuks ei tule aga kuskilt mujalt kui lapsevanemate rahakotist.

See on ainult üks näide sellest, kui reklaami sihtgrupiks valitakse laps, kes oma vastuvõtlikkuse juures langeb firmade manipulatsiooni ohvriks. Tahame, et lapsed oleksid terved, kuid mõjuvõimsad tootjafirmad ja nende reklaamikampaaniad sõidavad üle nagu teerulliga. Võitlus näib olevat lootusetu.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.