VE: vulkaan

USAs võib purskuma hakata 10 osariiki hävitav vulkaan(13:17 28.01.2004)

 

Uudise pilt

BILLINGS, 28. jaanuar (EPLO) – USAs Yellowstone’i rahvuspargi all asub üks maailma suurimaid supervulkaane, mis võib hakata lähiajal purskuma, teadlaste hinnangul hävitaks selle vulkaani purse vähemalt 10 osariiki.

Geoloogide hinnangul on supervulkaanil, mis Yellowstone’i all asub, purskamistsükkel 600 000 aastat. Viimati purskus see vulkaan aga 640 000 aasta eest, see tähendab, et uus purse on läinud tsüklist välja 40 000 aasta võrra. Ajaleht Idaho Observer kirjutab, et järgmine purse võib olla 2500 korda võimsam, kui seda oli 1980. aasta St. Helensi vulkaani purse. Vulkanoloogid on pargi aluse magma liikumist jälginud ning on välja arvutanud, et Yellowstone’i pind on viimase saja aastaga juba üle 70 sentimeetri võrra tõusnud.

2003. aasta juulis sulgesid pargivalvurid terve Norris Geyser Basini regiooni rahvuspargis, kuna maa on moondunud ning maapinnalt on tuvastatud väga kõrgeid temperatuure. See piirkond on 40×12 kilomeetri suurune, eelmisel aastal tuvastati 2,54 sentimeetri sügavusel maapinnas temperatuuriks ligi sada kraadi Celsiuse järgi.

Kõik piirkonnas sureb – puud, lilled, muru ning põõsad. Surnud tsoon pargis kasvab ja laieneb. Loomad püüavad pargist välja rännata.

Yellowstone’i järv on inimestele suletud, kuna selle temperatuur on tõusnud juba 30 kraadile Celsiuse järgi ning tõuseb üha. Ajaleht märgib, et Yellowstone’i järv on mägijärv, kus tavaliselt on väga madalad temperatuurid. Järv on täis surnud kalu. Sama kehtib ka Yellowstone’i jõe ning teiste ojade kohta. Surnud ja surevad kalad on vees igal pool.

Paljud piknikupiirkonnad pargis on suletud ning parki külastavad inimesed veedavad seal vaid mõne tunni, kuna väävli lehk on nii võimas, et nad ei suuda seda lihtsalt taluda.

Kuigi geoloogid on avalikult kinnitanud, et purse on tsüklist väljunud ning üle aja läinud, usuvad mõned neist, et vulkaani purse võib toimuda alles 100 000 kuni 2 miljoni aasta pärast. Teised spetsialistid aga hindavad, et purse võib toimuda varsti.

Üks anonüümseks jääda soovinud teadlane on öelnud, et selle supervulkaani purse võib toimuda igal hetkel. „Kui Yellowstone purskub, siis mõned geoloogid ennustavad, et iga elav asi 1000 kilomeetri raadiuses sureb,” sõnas ta.

Sellise hinnangu kohaselt ähvardaks hukk vähemalt 10 osariiki, mis tekitaks aga meeletu kriisi kogu maailmas. USA dollar variseks kokku, mis tekitaks ülemaailmse finantskriisi. NATO kaotaks mootori ning nõrgeneks ka Euroopa Liit.

Teadlaste hinnangul on supervulkaani kraater umbes 80 kilomeetrise läbimõõduga, kuid samal ajal on ta tasane, sest kui ta 640 000 aasta eest purskus, mäge ei tekkinud.

Kaart põhineb teadlaste ennustusel, mille kohaselt hävitaks Yellowstone’i vulkaani purse kõik umbes 1000 kilomeetri ulatuses, ehk häviks kümmekond USA osariiki ja lisaks ka osa Kanadast.
Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.