23. mai

23.05.1913 sündis Maidla vallas puusepp ja soomepoiss Enn KARM, kes võttis Soome-ette 22.10.1943. Oli rindel Rajajoel. 04.02.1944.-l vabastati teenistusest tervislikel põhjustel. Jäi Soome, kus hakkas tööle mööblitislerina. Suri Helsingis 1975.a.

23.05.1931 avaldati ajalehes “Ühistöö Uudised” järgmine teade:
“Eesti imbutusõlile ja bituumenile oleks Poolas lootust turgu leida, kuid seni pole Poola valitsuse poolt veel otsustatud põlevkiviõlide tollide alandamise küsimus.”

23.05.1941 sündis Saaremaal Paul AAV, kelle osa elust on möödunud Virumaal kaevandustes töötades. Ta oli Kohtla-Järve Linna kunstiklubi liige ja hämmastas alati oma töösse suhtumisega. Aastanäituseks valmis tal 2-3 tööd ja need olid viimase peal tehtud – s.t. ka seda, et autor jäi oma loominguga rahule. Nii on teada momente, kui töö sai peaaegu valmis (selleks oli mõnikord kulunud 2-3 kuud) ja väike nüanss ei meeldinud Paul Aavale ja nii sai tööst kaduvik, sest autor hävitas oma paeaaegu valmis töö. Ja hakkas uuesti pihta, kuni sai selline töö, mis ka talle meeldis. Tuleb lisada, et Paul AAV tegi põhiliselt pliiatsijoonistusi (nii värvilisi kui hariliku pliiatsiga). Põlevkivimuuseumi kogudes on mitu Paul Aava tehtud pliiatsijoonistusi kaevanduse töövahenditest (elektripuurid, minöörivahendid, arvelauad jms.). Allakirjutanu koduseinal on mitmeidki Paul Aava joonistusi. Paul Aav tegi 1980-te lõpus koos Allan Aavaga ilusa näituse “Me ei saanud jääda saarlasteks…” 1999.-l andis Kaitseliidu Saaremaa ajalootoimkond välja 128 leheküljelise uurimuse “Kaitseliidu Saaremaa Maleva arengulugu”, mille on kujundanud Paul AAV. Selles on eriti kenasti välja toodud P.Aava rahvuslik joon.
Nüüd jälle kodumaalasena teeb P.Aav töid Saaremaa teemadel ja on ka mitmeid kordi esinenud Saaremaal vabaõhuetendustes.

23.05.1961 jõudis kaevandusse nr.10 (hilisem Ahtme) Tallinna
Masinatehases valmistatud esimene iseliikuv vagonett.

Arthur Ruusmaa, kasutatud Ida-Viru SOMS-i arhiivi, muuseumi materjale.