15. september

 • 15.09.1804.a. sündis Püssi mõisas maalikunstnik Carl Timoteon von NEFF, kes õppis maalikunsti saladusi Dresdeni Kunstide Akadeemias. Täiendas end Itaalias. 1849.a. määrati Peterburi Kunstide Akadeemia professoriks. Hiljem töötas Ermitaazhi direktorina ja ka konservaatorina. Suri 1877.a..
 • 15.09.1888. a. sündis Kalvis ajaloolane, pedagoog ja poliitik Jaanis
  JOHANNES, kes oli valitud Rahvusliku Keskerakonna (RKE) liikmena Eesti Vabariigi II, IV ja V Riigikogu liikmeks. Suri 02.02.1959.a. Pariisis.
 • 15.09.1925.a. “Päevalehes” kirjutati brosüürist “Economist”, kus on
  inglise keeles ka juttu Eestist ja sealhulgas ka meie põlevkivist:
  “Tehas teise järele läheb puu ja sõe pealt õlikiviküttele üle ja
  varsti teeb seda ka Eesti raudteesüsteem. Tagajärjeks on muidugi
  suur kütteimpordi kahanemine…..”
 • 15.09.1936.a. avati Tartu Ülikooli tehnikateaduskonna baasil Tallinna Tehnikainstituut (praeguse Tallinna Tehnikaülikool), mille
  rektoriks valiti põlevkivikeemik professor Paul KOGERMAN. Juba Tartus uuris ta põlevkivikeemia probleemaatikat. Siia võib juurde lisada, et samal ajal töötas Kohtla-Järve laboratooriumis keemik Karl LUTS. Nende kahe mehe töö oli samalaadne ja ka tulemus saadi samaaegselt – kahju, et mehed ei suutnud sel ajal omavahel kokku leppida, mistõttu kulutasid asjata vaeva ja jõudu oma avastuste tegemiseks. Ma arvan, et koostöös oleks põlevkivikeemia tunduvalt rohkem võitnud.
 • 15.09.1995. a. sõlmisid Ida-Viru, Lääne-Viru, Jõgevamaa ja Itä-Uusimaa Kymenlaakso ja Päijät-Häme maakond koostöö raamlepingu, mille alusel arendatakse turismi, haridust, keskkonnakaitset ja kohalike omavalitsuste koostööd.

15.09.1998. a. esitles lastefotostuudio “Silbet” Kohtla-Järve raamatukogu uues lugemissaalis (Tuuslari tänavas) fotoalbumit “Lastefotostuudio “SILBET” päevapildid”. Lastefotostuudio asutaja ja juhendaja Juhan Lasman oli valinud albumisse 150 fotot, mis kuulusid 15 aasta jooksul kogunenud nn.”kullafondi” Tegemist on  ülevaatenäituste paremikuga. Mitmete piltide autorid on praegu juba fotoilmas tuntud tegijad (A.Metsar, T.Novikova jt. -A.R.) Kõigile Ida-Virumaa koolidele, raamatukogudele ja lasteloomingu asutustele kingiti fotoalbum tasuta. Albumi ilmumisele aitas kaasa Eesti Kultuurifond ja Eesti Kultuurkapital. Raamatud läksid müüki Põlevkivimuuseumisse ja maakonna raamatupoodidesse ja J. Lasman saatis ka mõned raamatud Eesti Rahvusraamatukogule, Tartu Ülikooli Raamatukogule ja allakirjutanu kaasabil on need jõudnud ka Võrumaa raamatukogudesse.
Muuseumi kogude alusel Arthur RUUSMAA.

15.09.08 – Lehman Bros. pankrotistub
Maailmamajandus liikus kriisi poole juba aastaid, kuid 15. september 2008 oli murdepunkt. Pärast Lehmani pangaga juhtunut ei olnud normaalne protsess enam võimalik ja kriis väljus kontrolli alt.
Kriisi mõju sai tunda ka Hiina ekspordile orienteeritud majandus.
Euroopas mõjutavad kriisi tagajärjed riikidevahelisi suhteid isegi tänapäeval.