arstide rohelised kitlid

Miks arstid rohelisi kitleid kannavad?

 (19)
11.08.2008 09:32
Vanasti olid arstide kitlid valged ja sellega rõhutati puhtust, mis arsti elukutsega kindlasti kaasas peab käima. Nüüd on aga üha enam üle mindud sinist ja rohelist värvi kitlitele. Kas sellel on ka ratsionaalne seletus?

 
Foto: Caro / Scanpix

Roheline värvus mõjub kirurgi silmadele paremini kui valge, kirjutas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator.

Asi on selles, et kirurg näeb opereerimise ajal palju punast, roheline on aga punase vastand ning aitab selle mõju tasakaalustada.

Esiteks aitab roheline värvus muuta silma punase suhtes tundlikumaks. Kui kirurg näeb kogu aeg ainult punast värvi, muutub silm selle suhtes tundetumaks ning seega võib olla raskem seda värvi üksikasju eristada, selgitas California ülikooli psühholoog John Werner.

Teine põhjus on see, et kui vaadata pingsalt ja pikka aega punast pilti ja keerata siis pilk valgele taustale, hakkavad silme ees hõljuma rohelist värvi laigud. Kui heita pilk valge asemel rohelisele taustale, siis sellist efekti ei teki ning silm taastab kiirelt normaalse taju.

Ehkki arstid kannavad tänapäeval erinevat värvi riietust, mille seas on endiselt ka valge, on vähemalt kirurgi jaoks roheline selgelt parim valik.

Toimetas Siiri Erala, Tarbija24.ee