Avinurme metsas luurati…

Eile käis Avinurme metsas aktiivne luuramine

Täna peetakse Kevadtormil virtuaalset eesliinivõitlust. Vooremaa käis eile Avinurmes vaatamas, kuidas mehed selleks ettevalmistusi tegid.

Harjumatu silm tabas esialgu vaid hoiatussilti “Sõdurid teel”. Seejärel aga ka sõdureid, kes ennast ja lahingutehnikat hästi maskeerinud olid ja tõesti märkamatult maastikku sulasid. Meie lahke teejuht kapten Ivar Jõesaar selgitas, et mets on ohtlikke vaenlase luurajaid täis ja seepärast ei saa me autot positsiooni lähedale jätta.

Täpsustasime olukorda, kuid Jõgevamaa kaitseliitlasi, keda leida oli meie eesmärk, siiski ei õnnestunud – nad olid ennast liiga hästi ära peitnud. Selle asemel leidsime Alutaguse maleva mehed, kes kinnitasid, et nemad on lahinguks valmis.

Vahepeal ütles keegi hindajatest (sinine märgistus), et on õhuhäire. Kuulda oli aga täiesti tavalist lendamist ja kõik tundus nii rahulik. “Paljud tegevused toimuvad virtuaalselt,” selgitas Jõesaar.

Eesti poisse on ilus vaadata

Kohe kostis aga meeletuid kärakaid ja tuli tublisti tossu. Vahekohtunike (samuti sinine märgistus) sõnul sai vaenlane (märgistatud kollasega) pihta. Nüüd oli vaja välja selgitada, kui suured on kaotused, kaua läheb vaenlasel aega, et oma virtuaalsed haavatud ja langenud ära viia ja ennast koguda.

Samal ajal piilusid elumajade ja puude vahelt sündmusi Avinurme kohalikud elanikud. Küsimuse peale, kuidas nemad rahul on, et nende kodu läheduses sõda käib, tuli rõõmus vastus, et ilus on. “Kui oma omad, eesti poisid, siis me ei karda. Siis on isegi sõda ilus vaadata. See on nagu filmis.”

Edasi sõitsime eramaal, lausa läbi ühest taluõuest. Oli ka näha, et suur vihm ja raske lahingutransport on teed kahjustanud, ent kaitseväelased jõudnud sellele juba ka kruusa vedada. Tundub, et eesti rahvas on tõesti oma kaitseväega rahul ja usaldab mehi, suhtumine on positiivne ja kasu kahepoolne.

Liigutused jäävad lihasmällu

“Riigikaitse on osa haridussüsteemist. See, mis siin toimub, on treening. Liigutused peavad jääma meestele lihasmällu,” selgitas Jõesaar. Kui oleks päris-lahing, poleks enam aega õppida, siis tuleb tegutseda automaatselt.

Näost laigulised poisid, kes olid maastikku varjunud ja juba tundide kaupa peidus kükitanud, kinnitasid, et tunnevad ennast normaalselt ja lähevad ka päris-sõtta, kui vaja on.

Kevadtormi pidulik lõpetamine on ülehomme kell 11 Jõgeval, Mustvee maantee ja Tähe tänava vahelisel haljasalal. See on avalik üritus, kuhu on oodatud kõik huvilised.

JAANIKA KRESSA

Vooremaast