Ecometal AS

Sillamäe on kimpus pliireostusega

09. september 2008
Autor: Ulvar Käärt
Foto: Rauno Volmar Rootsist ja Soomest Sillamäele toodud hapet täis pliiakud ootavad ümbertöötamist.
Rootsist ja Soomest Sillamäele toodud hapet täis pliiakud ootavad ümbertöötamist.

Pliitehase omaniku sõnul pole pliisaastega probleeme, kuigi proovid seda kinnitavad.

Sillamäel peaasjalikult Rootsist ja Soomest tuhandete tonnide kaupa sisse toodud vanade autoakude ümbertöötamisega tegelev AS-i Ecometal tehas teenib omanikele korralikku kasumit, kuid on samal ajal sattunud keskkonnainspektsiooni luubi alla. Nimelt on ettevõtte territooriumilt võetud pinnaseproovid näidanud, et kohati ületab sealne keskkonnaohtliku plii tase kehtivaid piirnorme oluliselt.

Inspektsiooni Ida regiooni juhtivinspektor Saima Jürmann viitas, et kui tehas käivitati 2003. aastal, siis esimesed pliitaseme normi ületused tekkisid selle ümbruses 2005. ja 2006. aastal. Jürmann nentis, et sellest peale on normiületused hakanud suurenema.

Viimati võeti tehase territooriumi mullast kontrollproovid mullu sügisel ning kui lubatud piirmäära kohaselt võib kilogrammis pinnases olla kuussada milligrammi pliid, siis ühes proovis ületas pliitase normi 140 milligrammi võrra. Jürmann lisas, et ka tänavu sügisel on plaanis ettevõtte tegevus ja tingimuste täitmine üle kontrollida.

Euroopa moodsaim

Ecometali omanik Tõnis Kaasik kinnitas, et juba viiendat aastat töötaval tehasel pole ülemäärase pliisaastega olnud mingeid probleeme. Siiski tunnistas ta, et kaks aastat tagasi registreerisid tehase enda mõõteseadmed tõesti pinnases lubatust suurema pliireostuse, kuid enam pole seda kordagi juhtunud. “Tegemist on ju siiski pliitööstusega ja lähimad elanikud jäävad tehasest mitme kilomeetri kaugusele,” sõnas Kaasik.

“Ecometal on Euroopa moodsaim omataoline tehas, kus kasutatakse parimat olemasolevat tehnoloogiat. Enam paremaks seda muuta ei saa,” rääkis Kaasik. “Oleme tehase ümbruse ära asfalteerinud ning pliisaaste vähendamiseks pestakse seda pidevalt spetsiaalse tehnikaga pliitolmust puhtaks.”

Tema kinnitusel pole ka tehase töötajatel plii tõttu veel kordagi terviseprobleeme olnud. “Pliitööstuses kehtivad väga ranged tervisekaitsenõuded ning kõik töötajad läbivad kaks korda aastas kompleksse tervisekontrolli. Iga kolme kuu tagant tehakse vereanalüüsid,” viitas Kaasik. “Siiani pole kellegi vereproovis pliisisaldus lubatud piirmäära ületanud, vaid on jäänud kõvasti sellest tasemest alla.”

Tervisekaitseinspektsiooni avalike suhete juht Iiris Saluri ütles, et ametil pole Ecometaliga probleeme olnud. Saluri lisas, et ettevõtte territooriumil esinev lubatust suurem pliisaaste kujutaks inimese tervisele ohtu vaid siis, kui seal kasvatataks näiteks aedvilju.

Tänavu toob Ecometal Soomest ümbertöötamiseks kohale kokku ligi 7000 ja Rootsist 3000 tonni vanu akusid ning Eestist kogub aastati kokku üle 3000 aku. Üldse on ettevõtte sihiks töötada sel aastal ümber 19 000 tonni akusid ning toota neist pea 12 000 tonni puhast pliid. Ecometalis toodetud pliikangid müüakse edasi Saksamaa ja Poola akutootjatele.

“Eks meie tulud sõltuvad plii müügihinnast. Võib öelda, et mullu oli plii tootmine väga kasumlik ning tänavu, kui selle hind on kaks korda langenud, veel lihtsalt kasumlik,” märkis Kaasik.

Plii on inimesele mürgine

•• Plii on mürkmetall, millest mürgisemad on ainult elavhõbe ja kaadmium. Pliid kasutatakse enamasti akude valmistamiseks, kuid ka kaablikatete, haavlite, soolade, konteinerite tootmisel ning klaasi- ja emailitööstuses.

•• Plii mõjub elusloodusele väga negatiivselt, olles paljude tervisekahjustuste otsene või kaudne põhjus. Plii võib kahjustada aju ja närvisüsteemi. Lühiajalisel kokkupuutel suure koguse pliiga (plii sattumisel organismi) võivad tekkida mürgistusnähud nagu oksendamine, kõhulahtisus, krambid, kooma või isegi surm. Pidev kokkupuude näiteks tööstuses võib mõjutada ka neere.

•• Lapsi uurides on kindlaks tehtud, et plii pidurdab nende vaimset arengut. Plii võib tõsta ka vererõhku, mis omakorda põhjustab peavalu.

•• Plii kinnitub ümbritsevatele taimedele ja mulda ning on mürgine. Plii võib sattuda organismi saastunud pinnasest, joogiveega, saastunud toidust jne. Pinnasest satub plii organismi eelkõige tolmuna (tolm tuuakse jalgadega koju ja siis hingatakse sisse).