Eesti ei soovi uut piirilepet !

 
Eesti ja Venemaa vahelise piirileppe ratifitseerimise arutelu ajal Riigikogus mullu suvel korraldasid setud protestiks leppe vastu Toompeal meeleavalduse.
Foto: Liis Treimann/Postimees

Eesti ei soovi uut piirilepet 05.09.2006 00:01
Eesti teatas eile oma vastunoodis Venemaale, et ei pea vajalikuks uue piirileppe sõlmimist.

Välisministeeriumi pressiesindaja ütles BNSile, et sellest tulenevalt ei pea Eesti vajalikuks ka uusi läbirääkimisi sel teemal. Küll jätkab Eesti kontakte Venemaaga, et saada jõusse mullu mais allkirjastatud lepe.

Eesti noot oli vastus Venemaa eelmise nädala noodile, milles Moskva tegi ettepaneku alustada läbirääkimisi, sõlmimaks uus piirilepe, milles oleks muudatusena sees viide, et kummalgi poolel pole teisele territoriaalseid nõudmisi.

Välisminister Urmas Paet ütles pärast Venemaa noodi saabumist, et noot on sisuliselt selle ülekordamine, mida Venemaa esindajad on aasta jooksul seoses piirileppega rääkinud.

Ta lisas, et ka Eesti seisukoht on olnud aasta jooksul muutumatu ja Eesti on pidevalt öelnud, et meil pole Venemaale territoriaalseid pretensioone ja Eesti ei näe takistusi praeguse lepingu jõustamiseks.

Paet tõrjus eelmisel nädalal ka väited, nagu oleks Riigikogu piirilepete ratifitseerimise seadusele preambuli lisamisega leppeid muutnud.

“Parlament ratifitseeris lepped nii, nagu need alla kirjutati,” ütles Paet.

Minister meenutas, et Riigikogu lisas Venemaa pahameele tekitanud preambuli piirilepete ratifitseerimise seadusele, mitte piirilepetele.

Eesti ja Venemaa allkirjastasid piirilepped mullu 18. mail ja Riigikogu ratifitseeris need sama aasta 20. juunil. President Arnold Rüütel kuulutas ratifitseerimisseaduse välja 22. juunil 2005.

Sama aasta 27. juunil teatas Venemaa, et võtab oma allkirja piirilepetelt tagasi, tuues ettekäändeks Riigikogus ratifitseerimisseadusele lisatud preambuli.

Venemaa väitel annab preambul Eestile võimaluse esitada tulevikus Venemaale territoriaalseid pretensioone. Eesti on need väited korduvalt tagasi lükanud. (PM Online)