Eesti uusrikaste kentsakaid juhtumisi

Aivar Reinap: Eesti uusrikaste kentsakaid juhtumisi (22)
11.11.2006 00:01Aivar Reinap, PM online

Kommenteeri
| Loe kommentaare |

–>

 
Aivar Reinap
p {line-height: 15px;}

Läinud kord Eesti uusrikkad pidutsema. Selleks võtsid nad oma laeva ning panid seal pidu nii, et maa oli must. Ärkasid hommikul peavalu ja mäluauguga üles ja kohe jama majas, sest töötajad ähvardavad neid lõbutsemise käigus juhtunud lustakate tempude eest politsei ja muude hirmsate asjadega, justkui polekski see nende oma laev ja omad alluvad.

 Samal teemal:
Kümneaastase Tallinki kuningas on alasti (87)

Pikki aastaid sarnaselt pidurdamatult pidutsenud Tallinki juhtide jaoks muutus see lugu kurvaks tõelisuseks, sest nad ei osanud arvata, et kui eestlastest ja venelastest töölisi võib igati alandada ja ähvardada, siis uhkeid rootslasi naljalt juba verest välja ei löö ning rahasummad ei mängi sellistes olukordades erilist rolli. Nüüd peavad kultuurišokis eestlased rootslastelt alandlikult vabandust paluma.

Vaadanud kord uusrikas aknast välja ja mõelnud, et sealt paistva raba ja metsa asemel võiks olla hoopis park, kus lastel oleks hea kunagi pulmapidu pidada. Nii ta lasigi metsa maha võtta ja suured kraavid rajada hoolimata asjaolust, et see maa kuulus riigile.

Kalevi suuromanikule Oliver Kruudale ei tundunud seesugune jõhker seaduserikkumine millegi poolest imelik ning ta lubas lihtsameelselt trahvid kasvõi kahekordselt kinni maksta. Milleks ametnike uksi kulutada ja bürokraatiaga maadelda, kui on raha ja võimu ise midagi korda saata?! Võib vaid ennustada, millal ja kus rahamees taas kärsitult oma arvamuse järgi talitades üle piiri astub, kritiseerijatel rahaga suud kinni toppides.

Ajanud kord uusrikas äri – müüs kortereid, mida veel ei olnud, ning kui tuli nende ehitamise aeg, siis avastas, et hinnatõus on söönud loodetud kasumi.

Kuigi lepingud olid sõlmitud, ei näinud Arco Vara valedes äriotsustes probleemi – tõstis tagantjärele hinda, peaasi et oma kasumit säästa. Pahaste internetikommentaaride suur tulv ja meedia surve, mis ähvardas purustada äri maine ja usaldusväärsuse, pani ta siiski kiiresti oma otsusest loobuma.

Eesti uuskapitalistlikus ühiskonnas on äkitselt rikkaks saanud paljud inimesed, kellel puuduvad selleks vajalikud oskused ja kogemused, mida mujal riikides on põlvkondade kaupa edasi antud.

Nii edvistatakse arutult autode, majade ja üha nooremate naistega. Sõnapidamine ja usaldusväärsus pole nii olulised kui suur kasum ja väline hiilgus. See, et selline tegevus mõjub hävitavalt nii inimese enda kui ka talle kuuluvate ettevõtete ja nende toodete mainele ehk kokkuvõttes kogu varandusele, jõuab ehk kohale kunagi hiljem.

Seetõttu pole ka imestada, kui nädalavahetusel Kalevi kommiriiuli ees jätab nii mõnigi inimene protestiks kommipaki võtmata ning rootslased-soomlased võivad võimaluse korral valida konkureeriva laevafirma või ajaveetmise võimaluse. Arco Vara kombel kiirelt eksimusest aru saada ja vabandada oskavad paraku vähesed.