Eesti vabadust hakkab sümboliseerima vabadusrist

 
15.08.2007 15:19
Loe kommentaare (20)
SLÕL Online
www.sloleht.ee
 

Vabadussammast hakkab ehtima rist (20)

Vabadussõja võidusamba ideekonkursi võitis töö “Libertas”, mis kujutab 28 meetri kõrgust dolomiidist sammast, mille otsas asub vabadusrist.

Kaitseministeerium

Vabadussõja võidusamba ideekonkursi võitis töö “Libertas”, mis kujutab 28 meetri kõrgust dolomiidist sammast, mille otsas asub vabadusrist.

Vabadusristi keskel on võidutööl traditsioonilise käe ja mõõga asemel kujutatud Eesti kontuuri ning latern, mis valgustab kontuuri ja suunab valgusvood neljas erinevas suunas.

Postament on inspireeritud Eesti Üliõpilasseltsi ripatsist ja selle keskel on tekst “Eesti Vabadussõda 1918-1920″ ja trikolooriga kilp, millele saab asetada pärja.

Samba süvistatud osa sisse paigutatakse fragment Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi kõnest, mis valgustatakse päikese loojumise hetkel.

Komisjoni esimees peapiiskop Andres Põder ütles tulemuste avalikustamisel: „Loodan, et tulemus rahuldab ootusi”.

Töö “Libertas” poolt oli üheksa komisjoni liiget ja vastu oli kolm, vahendasid Eesti Raadio uudised. Monumendi ideelahenduse peab heaks kiitma ka valitsus.

Vabadussammas peab valmima hiljemalt 2008. aasta novembriks ning ta püstitatakse Harjumäele.

Kaitseminister Jaak Aaviksoo sõnul tunneb meie rahvas end auvõlglasena nende ees, kes riigi vabaduse eest läbi aegade on võidelnud: „Eesti muistsest vabadusvõitlusest on möödas 800 ja Vabadussõjast pea 90 aastat. Meil pole siiani sümbolit, mis meie rahva jaoks vabadust sümboliseeriks. Tänane võidutöö on ideekavand, mis tuleks võtta aluseks sambale, mis kunagi Vabaduse platsile kerkib.”

KOMMENTEERI