Elisabeth II käis Tallinnas

Elizabeth II auks Raekoja platsil peetud laulupidu pani hõiskama ja nutma

21. oktoober 2006
 
Autor: Rein Sikk
Elisabeth_II.JPG:  

Kuninganna Elizabeth II vastuvõtt Raekoja platsil oli korraldatud ülieestlaslikult.

Kuninganna Elizabeth II tervitamiseks Tallinna Raekoja platsil korraldatud pidu “Eesti laulab” tõi kokku seitsmesajaliikmelise koori ja tuhandeid huvilisi, kes vaheldumisi rõõmust kiljusid ning meeleliigutusest pisara poetasid.

Varahommikune Tallinn teeb Washingtoni häält, taevas ei lakka hetkekski helikopterite tiivikulõgin. Öö jooksul on tänavatele kasvanud lõpmatud turvatarad. Raekoja platsi tuvidel on heliaparatuuri katsetamisest stress. Turvaväravad neelavad esinejate ja huviliste horde.

“Oh, käed valutavad, jalad võbisevad,” ohkab Rõngu ratastoolimees Raivo Kork, kes on saabunud kell üheksa hommikul Raekoja platsile. Ta ärkas pealinna tulekuks kell kolm öösel. Ta püüdis siseneda Harju tänava kaudu, kuid käsku punktipealt täitvad turvamehed saatsid ratastooliga Raivo Toompea poole ronima ja sealt munakivisillutist mööda alla veerema.

Aga nüüd on Raivo, hiigelsuur fotoaparaat pihus, otse turvatara ääres heal positsioonil. Ainuke jama: võre jääb istujale otse objektiivi ette. “Aga Kopenhaagenis tõsteti mind koos tooliga tara ette, et saaksin paremini pildistada,” nendib ta. Kuningannat tervitaval rahval on nõrgematest hoolimise euroopaliku tava arendamiseni küll veel aega.

Aga kunstiliselt korraldab Eesti vastuvõtu ülieestlaslikult ning nagu tõrrepõhjast kostev Lauri Õunapuu hääl toob tuhanded regilauluringi. Just sel hetkel, kui alustatakse lauluga “Liisbet tuleb Londonista”, võib kuulda lakkamatut kiljumist ja hõiskamist.

Siis saad vaimu vägeva

Briti lipud rahva peade kohal plagisevad lendu tõusva linnuparvena. Mass voogab mäsleva merena sinnapoole, kus inimesi tervitav kuninganna parasjagu asub. “Eks õhtul vaatan telest järele, milline ta tegelikult välja nägi,” kostab Saaremaa mees imestusest silmi hõõrudes. Elusuuruses kuninganna möödus temast meetri kauguselt.

Aarne Saluveeri taktikepi all annab ühendkoor koos kaasa laulva rahvaga endast parima, laulab oma kauneimaid laule – alates “Ärkamise ajast” ja lõpetades võitluslauluga “Isamaa ilu hoieldes”. Selle lõpurida “…siis saad vaimu vägeva” oli peo kunstilise juhi Aarne Saluveeri arvates parim soov, millega kuninganna teele saata.

Ilus oli laulda, naerda ja nutta. 

Regilaul

Tuhandehäälne Liisbeti laul

•• Esmakordselt Eesti ajaloos tervitati meid väisanud kõrget külalist kohapeal sündinud regilauluga. Sõnad ütlesid ette Lauri Õunapuu ning Jaak Johanson, kaasa laulis mitme tuhande häälne lauljaist ja pealtvaatajaist koosnev ühendkoor. Kokku kestis kohapeal sündinud laul ligi kuusteist minutit. Allpool väljavõtteid.

Kas on kuulda külalisi?

Toompealt tuleb Toomas poega

tuleb teida tervitama

kõigil käppa andemaie

kaisutama kõva-aste.

Kas tuleb meil veel külalisi

Inglismaasta ilusasta

suurest Suurbritanniasta?

Tuleb kulla kuninganna

Liisbet, lahke daamikene.

Tuleb meida tervitama

kõigil käppa andemaie.

(Tormilised vaimustushüüded, mis tähistavad kulla kuninganna Liisbeti kohalejõudmist.)

Tere, kulla kuninganna

Liisbet, lahke daamikene!

Tulid siia Eestimaale

tulid meie Tallinnasse

Harju uhke uulitsalle

Raekoja koja ette.

Kas ehk kas ehk Inglismalla

suures Suurbritanniassa

ilmu on ka ilusamaid

kui me karmil kodumaalla?

Kulda kukub taeva-asta

hõbepilpaid pilve pealta

kalliskive kübaralta

hõberaha õue alla

vaskiraha vammukselle

kümme krooni karmanisse?

Inglismaa oli lukku pandud

luku võti katki murtud.

Kes tuleb seda parandama?

Kas tuleb Toomas Hendrik poega

või tuleb Inglis’ kuninganna?…

Kuule, kulla kuninganna

Liisbet, lahke daamikene!

Soovin sul päevi paremaid

elupäevi eredamaid!

Meie mehed meelelised

löövad laulu lava pealla

Raekoja koja ees

väikesella Virumaalla.