Esimene Viru-Nigula TUULIK

Soomest kohale sõitnud sajameetrise nokaga kraana tõstis eile Viru-Nigula tuulepargis paika esimese mastivöö.
Foto: Tairo Lutter

Esimene Viru-Nigula tuulik kasvab täispikkuseni
23.09.2006 00:01Meelis Lainvoo, toimetaja

Täna jätkab kõrgustesse pürgimist esimene Viru-Nigula tuulepargi kaheksast elektrituulikust, mille kõrgus maapinnast valmides küündib 90 meetrini.

Eile ennelõunal tõstis Soome firma Nostopalvelu OY sajameetrise nokaga kraana Viru-Nigula valla Tüükri tuulepargi esimesena valminud 37 ja poole meetrise betoonist tugitorni otsa esimese, 23meetrise mastivöö.

Sentimeeterhaaval ja apteekerliku täpsusega rihtisid Soomest kohale sõitnud töömehed paarimeetrise läbimõõduga tohuturaske metalltoru paika. “Nemad on selle töö juudid, nagu öeldakse,” kiitis JKI Ehitus OÜ tehniline järelevalvaja Jaak Joon soomlaste oskusi. Töö katkestas järjest jõudu juurde koguv tuul. “Neil on omad nõuded, kui tugeva tuulega enam tõsta ei tohi,” ütles Joon, lisades, et loodetavasti saab täna tööd jätkata ning teise mastivöö ja tiivikugeneraatori õhtuks paika.

Tohutu tiivik pöörlema

Tugitornid koosnevad seitsmest betoonvööst ja on valmides 37,5 m kõrgused. Nende otsas on adapter-vahelagi, mille külge kinnitatakse generaatorimastid, konstruktsioone paigal hoidvate trosside lukud jms.

Mastid monteeritakse kokku kahest: 23meetrisest ja 28meetrisest torust. Sinna otsa tõstetakse generaator, mille küljes on neli 49 meetri pikkust tiivikulaba. Et generaator asetseb maapinnaga 120kraadise nurga all, saab propelleri pöörlemisdiameeter olla 90 meetrit.

Mastitorud tuuakse Soomest kohale Sillamäe sadama kaudu. Kunda sadam on küll lähemal, kuid pika veosega on Kundas väga raske manööverdada, sest sadamast tulles tuleb teha mitu suhteliselt järsku pööret.

Kokku kaheksa tuulikut

Viru-Nigula valda Pada-Arukülla ja Tüükri külla ehitatakse kokku kaheksa kolmemegavatise võimsusega tuulegeneraatorit. Tuulepargi arendust alustas Soome-Saksa firma Intercon Energy OY 2003. aasta alguses. Ehitustöid alustati 2005. aasta oktoobris.

Peatöövõtja on Soome firma Winwind, kus valmivad ka tuulegeneraatorid.

Tuulepargi haldamiseks asutati firma Viru-Nigula Tuulepark OÜ.

Kavandatu järgi annab 26 miljonit eurot ehk 405 miljonit krooni maksev Viru-Nigula tuulepark 64 gigavatt-tundi (GWh) aastas, mis on üks protsent Eestis toodetavast elektrist.