Haljala saab apteeegi tagasi!

Kadri-Ann Tivas loodab, et nende ketti kuuluvate apteekide võrk ka edaspidi laieneb.
Foto: Erakogu

Haljala saab endale apteegi tagasi (3)
04.06.2008 00:01Valdu Toomla, reporter

Aastaid tagasi suleti massiliselt maa-apteeke. Nüüd hakatakse neid jälle tasapisi avama. Haljalas teeb lähiajal uksed lahti Tamro Eesti OÜ-le kuuluv Apteek 1 kaubamärki kandev Virumaa apteegi haruapteek.

Tamro Eesti tütarfirma, OÜ Koduapteek tegevjuht Kadri-Ann Tivas, maa-apteekide avamine pole igapäevane nähtus. Kuidas hinnata nende kasumlikkust?

Et Eestis on ravimimüüjatele kehtestatud Euroopa madalaimad juurdehindlusmäärad, siis väikese käibega apteegi teenitav kasum ei suuda katta kõiki kulutusi.

Paratamatult on olnud siiani kõige raskemas olukorras maa-apteegid, kus klientide hulk pigem väheneb, kui kasvab ja inimesed pole nii maksujõulised.

Väiksemad apteegid ei suuda varuda endale lattu ja hoida seal ka kallimaid ja vähem kasutatavaid ravimeid.

Võimaluse kulusid kokku hoida ja laoseisu optimeerida annab aga teiste apteekidega ketis olemine.

Samuti ei tohi alahinnata kohalike omavalitsuste initsiatiivi ning nende pakutavaid võimalusi. Antud juhul on Haljala vallavalitsus aktiivselt otsinud apteegiteenuse pakkujat ning teinud kõik selleks, et apteegiteenus oleks elanikele kättesaadav. Suureks takistuseks maa-apteekide avamisel on ka ülisuur farmatseutide ja proviisorite nappus.

Mida kujutab endast taasavatav Haljala apteek ja millal saab seda külastama hakata?

Avatava Haljala apteegi puhul on tegemist haruapteegiga, kus ravimeid valmistama ei hakata ning seda erilist apteegilõhna, nagu on paljudes tänapäevastes apteekides, seal tunda ei ole.

Apteegi loodame avada juuni teisel nädalal ning oleme avatud igal tööpäeval praeguses Haljala vallamaja hoones.

Millised on teie firma järgmised plaanid, sealhulgas ka Lääne-Virumaal?

Kõikidest raskustest hoolimata oleme siiski suutnud avada sel aastal juba kolm uut apteeki ning aasta lõpuks loodame kindlasti saada Tamrole kuuluvate apteekide nimekirja praeguse 63 asemel üle 70.

Rakveres on kavas kolida veel sel aastal üks apteek käidavamasse kohta.

Te olete Haljalast pärit. Millised mälestused on teil tollest ajast?

Olen juba üle 20 aasta Haljalast eemal ning sellest ajast on alevik päris palju muutunud. Samuti pole tolleaegset apteeki enam oma endises asukohas. Minu jaoks oli apteek tol ajal paigaks, kust sai osta kollaseid C-vitamiini kuulikesi ja hematogeeni ning kuhu suvevaheajal tuli kohustuslikus korras 300 grammi ravimtaimi viia.

Igal juhul oli apteek sel ajal oma eriliste lõhnadega austust vääriv koht.

Seda võin küll väita, et kui mulle oleks eelmise aasta novembris helistatud mõnest teisest Eesti väikeasulast, siis ehk poleks ma ettepanekut kaaludagi võtnud.