Hubble’i teleskoop

Kosmoses läks katki Hubble’i teleskoop

30. september 2008 kl 16:30
EPLOnline
Merilin Kruuse
Toimetaja: Merilin Kruuse
Foto: www.thewebpen.net Hubble´i kosmoseteleskoop
Hubble´i kosmoseteleskoop

Laupäeval lakkas töötamast 18 aastat vana Hubble’i teleskoop, mistõttu on edasi lükkunud viimane kosmosesütiku reis kosmoseteleskoobile.

Viimane kosmosesüstiku reis Hubble’i kosmoseteleskoobile on edasi lükatud järgmisesse aastasse ja seda vaid kaks nädalat enne kui hooldusmissioon pidi alguse saama, vahendas TimesOnline.

Hubble’il ütles üles andmetega tegelev süsteem, mistõttu NASA peab edasi lükkama süstiku Atlantis stardi, et selle missiooni saaks ümber seadistada Hubble’i parandamiseks.

Atlantis pidi kosmosesse saadetama 14. oktoobril, et ta sooritaks esmased hooldustööd Hubble’il, et veteranteleskoop saaks jätkata tööd 2013. aastani, mil ta peaks liituma ülejäänud kasutult orbiidil tiirleva kosmoseprügiga.

Hubble läks katki laupäeval, mil ta ei saatnud Maale enam informatsiooni. Viga arvatakse olevat teleskoobi seadmes, mis töötleb ja saadab edasi viie instrumendi jäädvustatud informatsiooni.

Eelmise aasta alul läks elektririkke tõttu katki Hubble’i peakaamera. NASA teadlased arvasid siis, et tõenäoliselt saab taastada vaid kolmandiku kaamera senisest võimsusest. Uus kaamera paigutatakse Hubble’i teleskoobi külge samuti missiooni käigus, mis lükkus arvatavasti järgmise aasta veebruari.

Hubble’i vahetab välja James Webbi komoseteleskoop, mis lennutatakse orbiidile 2013. aastal. Uus teleskoop püüab nähtava valguse asemel infrapunakiirgust, nähes seeläbi kaugemale.