Inguššia

Inguššia tahab Venemaast eralduda

Eesti Päevaleht, 01. september 2008 kl 14:48
Toimetaja: Tanja Korobka
Foto: archives.cnn.com

Venemaa koosseisu kuuluva Inguššia opositsionäärid kaaluvad võimalust pöörduda maailma poole palvega “lahutada” nad Venemaast.

Opositsioonipartei üks liidritest Magomed Hazbiev teatas Venemaa raadiole Ehho Moskvõ, et Inguššia opositsioon peab paluma Euroopat ja Ameerikat. “Kui nad ei aita meil eralduda, siis me ei tea, mida edasi teha.”

Eile tapsid miilitsad Kremli-vastase opositsionääri ja opositsioonipartei veebilehe omaniku Magomed Evloevi.

Väidetavaks põhjuseks on vastuhakk miilitsale, aga Hazbievi toetajate arvates oli tegu plaanitud mõrvaga.

Võimud panid mitu korda veebilehe keelu alla, aga see tegutses ikka edasi.

Naaberriik Tšetšeeniast sõdade tõttu ka Inguššiasse levinud vägivald ja korralagedus ebastabiliseerivad riiki terroristlike rünnakute, vohava kuritegevuse ja järjest halvenev inimõiguste olukorraga.

Lokkava vägivalla üks osa on geriljade rünnakud föderaalvägede ja kohalike võimude vastu. Nendele aga eelnevad ja järgnevad võimude rünnakud gerijade vastu, väidetavad ebaseaduslikud arreteerimised, peksmised, inimröövid ja tapmised.

Kevadel pöördusid opositsionäärid toona veel president Putini poole ja kutsusid teda üles piirkonna korralagedusega tegelema ja korruptsiooni ohjeldama.

xxx

Miilits tappis Inguššias opositsionääri

SLÕL
01.09.2008

Inguššia miilits tappis eile aastaid kohalikku võimueliiti teravalt kritiseerinud internetiportaali omaniku Magomed Jevlojevi.

Ta oli lennanud Moskvast Inguššia pealinna Nazrani, kui lennujaamas hambuni relvastatud miilitsad jõuka ärimehena tuntud Jevlojevi oma autosse toppisid, et ta väidetavalt ülekuulamisele viia. Hetk hiljem teatati, et Jevlojev olevat miilitsaid rünnanud, neilt püstoli haaranud ja rüseluses raskelt haavata saanud. Ta suri haiglas operatsioonilaual ja maeti veel samal õhtul. Venemaa inimõigusliikumised nõuavad Jevlojevi mõrvarite viivitamatut ja karmi karistamist.