Inseneride Meeskoor Tartus – Pühajärvel – Tormas

Inseneride Meeskoor Tartus – Pühajärvel – Tormas
21.05.2008

Inseneride Meeskoor on alustamas tänavusi kontserdireise, mille käigus jõutakse eeloleval laupäeval kontserti andma ka Torma kirikusse.

Inseneride Meeskoor loodi 1987. aastal. Liikmed valiti konkursi korras. Enamiku lauljatest moodustasid Tallinna Polütehnilise Instituudi Akadeemilises Meeskooris laulukarastuse saanud lauluvennad. See asjaolu oligi eelduseks, et koor oma esimese avaliku kontserdi julges teha mitte Eestis, vaid Soomes. Olime nimelt külas oma sõpruskooril Hämeenlinna meeskooril.

Laulumeeste potentsiaali näitas ka see, et juba järgmisel aastal julgesime asuda võistlema teiste meist palju vanemate meeskooridega. Esimene katse õnnestus küllaltki hästi – jäime 1988. aastal Eesti meeskooride võistulaulmisel jagama II-III kohta. 

20 lauluaastat

Süües kasvab isu. Asusime usinalt oma repertuaari laiendama ja sukeldusime konkursside karusselli. Tulemused ei lasknud ennast kaua oodata. Ridamisi tuli häid tulemusi rahvusvahelistelt ja kodumaistelt jõuproovidelt. Kuid ega meie eesmärgid ei ole ainult konkursid.

Oma 20 lauluaasta jooksul oleme loonud suhteid paljude nais-, sega- ja meeskooridega nii Eestis kui ka üle kogu maailma. Need sidemed on olnud aluseks mitmetele huvitavatele kontsertreisidele Eestis, Euroopas ja ka näiteks USAs ja Kanadas.

2007. aasta novembris tähistas koor oma 20. sünnipäeva. Selle aja jooksul on koori elus toimunud mitmeid tähelepanuväärseid sündmusi. Lisaks ülall oetletud saavutustele võiks märkida, et koor on muutnud oma nime. Alustasime EKE Inseneride Meeskoorina. Kuna aga EKE kui asutus läks ajalukku, siis uueks nimeks sai Inseneride Meeskoor.

Teiseks suursündmuseks koori elus võiks lugeda seda, et jõudsime tagasi oma alma materi rüppe. Viimased aastad oleme Tallinna Tehnikaülikooli täieõiguslik isetegevuskollektiiv. See tõi kaasa uusi kohustusi, kuid meie hindame ka saadud õigusi.

Kahekümne aasta jooksul oleme ära õppinud ligi 300 laulu. See on aukartusäratav arv, mis sisaldab väga erinevaid meeskoorile kirjutatud laule. Nende hulgas on ka segakoorile kirjutatud laule, mida oleme laulnud koos mõne naiskooriga. 

Nii klassikaline kui ka nüüdisaegne koorimuusika

Inseneride Meeskoor on kontsertkoor. Oleme võimelised andma täismõõdulise kontserdi nii kirikus (vaimuliku repertuaariga) kui ka ükskõik millises kontserdisaalis (ilmaliku repertuaariga). Koorile on jõukohane nii klassikaline kui ka nüüdisaegne koorimuusika. Loomulikult on repertuaaris hulk selliseid laule, mida on sobilik laulda koosviibimistel sundimatus õhkkonnas.

Kõik see oleks olnud olemata, kui kogu 20 aasta jooksul poleks koori ees seisnud ja peadirigendina kunstilise taseme eest hoolt kandnud professor Ants Üleoja. Teda on aegade jooksul abistanud Elo Kaarepere, Saari Tamm. Kristi Jagodin ja Marje Metsis. Kooris tegutsevad kvartetti: juba 1959. aastal (so TPI Akadeemilise Meeskoori rüpes) loodud kvartett Kuninglik Kaelkirjak ja 1993. aastal loodud kvartett Viisaru. Koor on salvestanud oma repertuaari 6 CD-l. Koori 20. sünnipäeva võtsime vastu küll oluliselt tõusnud keskmise vanusega, kuid seda suurema kogemustepagasiga ja ikka veel kõrgel oleva lauluhimuga. 

Laupäeval Torma kirikus

Mõni sõna eelolevast kontserdireisist. Reedel 23. mail kell 19 astume kuulajate ette Tartus Jaani kirikus koos Tartu naiskooriga Emajõe Laulikud. Kaheosalise kontserdi kava on mõlemal kooril mitmekesine. Alustatakse kirikumuusikaga oreli (organist Piret Aidulo) saatel ja solistide (külalissopran Katrin Targo jt) osalusel, lõpetatakse koorimuusika klassika ja kergemate paladega.

Laupäeval, 24. mail pärast kella 14 toimub Pühajärve SPA Hotellis meeste-laulu-kolmveerand-tund. Kuulajate ette astuvad ka koori bassilauljad-lõõtspillimängijad. Sama laupäeva, so 24. mai õhtul kell 18 algab Inseneride Meeskoori kontsert Torma Maarja kirikus.

Kontserdi esimeses pooles esitatakse kirikumuusikat oreli saatel (organist Piret Aidulo) ja solistide osavõtul: külalissopran Katrin Targo, soleerivad ka koorilauljad Mait Männik (bariton) ning bassilauljad Siim Rikken ja Juhan Uppin lõõtspillidel.

Dirigente on kolm: peadirigent professor-emeeritus Ants Üleoja ning tema tudengitest abidirigendid Killu Rasva ja Kuldar Schüts.

Kõik kontserdid on tasuta.

Vooremaa