ja sõna saab teoks…

Prima Vista  
  
Berk Vaher
Ilmunud: reede, 02 mai 2008


prima vista

Tartu kirjandusfestival  8.–11. mai 2008

http://kirjandusfestival.tartu.ee

Kuuldused kirjanduse surmast on tugevasti liialdatud – see pole originaalne väide, vaid kõlab ikka ja jälle ning tõendab, et need kuuldused on ühtlasi visad. Ja miks ei peaks olema, kui tänavu eesti koolidele lõpukirjandiks kirjanduslikku teemat ei antudki?

Kummatigi kirjanikud kirjutavad – kui süüdatakse tähti, ju neid on siis kellelegi vaja. Kummatigi lugejad loevad – mitte ainult raha (või võlanõudeid), mitte ainult kinofilmide või seebikate subtiitreid, mitte ainult Delfit ja ajalehti, vaid ka raamatuid, lausa ilukirjandustki. Kui igas sadamas on endiselt mõni eestlane, siis nüüd on tal ka üks teatav siniste kaantega romaan pihus.

Kirjandus ei kidu, kuid vajab kasvu- ja kosumisruumi. Raamatukogusid, mis ei jääks vaid laoruumideks, kus kõnelemine, naermine ja loetuga vaidlemine on keelatud nagu Burgose Jorge ideaalarhiivis. Raamatukogusid, kust ent siiski oleks võimalik leida ka kopitanud, narmendavaid, võõraid ja ebaatraktiivseid köiteid, mitte ainult uusi, puhtaid ja külmalt kiiskavaid kuvareid. Raamatukogusid, kus on hõng ja hing (mõnes keeles on nende jaoks üks ja seesama sõna).

Kirjanduse ruum ei ole pelk kinnisvara. Ruum on ka või ennekõike vaimne kvaliteet, liikumisvabadus ja liikumisulatus. Ilma väärttõlgeteta eesti keelde oleks eesti kirjandus jalutu, ilma väärttõlgeteta eesti keelest oleks eesti kirjandus tiivutu. Nuumik, pelk pasteeditoore, mitte Pegasus. Ori on nii see, kes oma sõprade lobast kaugemale ei loe, kui ka see, kes omade tõsijuttegi häbeneb.

Meil puuduvat kultuuripoliitika. Ei ühti. Kogu poliitika ongi kultuuripoliitika. Seisnegu see siis naabrile silma vaatamata temast üle trampimises, silma vaadateski vaid iseenda õiguse nägemises või soovis talle silma vaadates teda ka ära kuulata. Kogu poliitika on inimeste vaheline asi. Selleks asjaks võib olla nii surnud kivi kui elav kiri.

Ljudmila Ulitskaja, Elena Kostjukovitch, Doris Kareva. Tõnu Trubetsky, Villu Tamme, Lauri Sommer. Debatid, tõlketöötoad ja võistutõlkimine. Raamatulaat, pargiraamatukogu, filmid, muusika, kirjandus, lugemine. Loeb, mida loed. Tartus, Pärnus, iseeneses.Viimase numbri sisukord