Jurist: erisoodustusest rääkida on juba piinlik

Jurist: erisoodustusest rääkida on juba piinlik
Anne Oja 04.10.2007 11:46
Loe kommentaare(8)
Eesti Maksumaksjate Liidu vanemjurist Martin Huberg rääkis tänasel maksukonverentsil, et erisoodustuste teema on muudetud selliseks, et sellest on piinlik isegi rääkida.

Näiteks levitas üks maksuametnik seisukohta, et vesi ja tualettpaber on muudetud erisoodustuseks. Mida rohkem kihte firma kasutataval tualettpaberil on, seda suurem on töötajale tehtud soodustus ning seda rohkem tulem maksu maksta. Tegelikult seda erisoodustuseks lugeda ei saa,” tõi Huberg näite.

“Meie arvame, et erisoodustus peaks olema töötaja jaoks rahaliselt mõõdetav. Nt sünnipäevakaart ei ole seda, mõne tasuta teenuse või kauba kupong aga on. Tööriietus, iseäranis, kus on peal tööandja logo, pole ka erisoodustus, ehkki seda riietust saab ka suvilas kasutada,” ütles jurist.

 

Hubergi sõnul võiks erisoodustuse staatusest vabastada nii mõnegi asja, mida praegu Eestis korralikult maksustatakse. Nii võiks näiteks tasemekoolitus olla vaid osaliselt erisoodustus, seda juhul, kui eelkõige töötaja on õppimisest huvitatud. Praegu on tasemekoolituse eest maksmine tervikuna erisoodustus. Erand on tehtud vaid julgeolekuasutustele, kes võivad oma töötajate tasemekoolitust ilma erisoodustusmaksuta kuludesse kanda.

Enamikes maailma maades käsitletakse soodustusi palga osana. Kulude mahaarvamise keeldu kasutab ainult Albaania. Eesti sarnast erisoodustusmaksu kasutab vaid mõni riik, sh Uus-Meremaa ja Austraalia.

Väga tihti arvatakse Eestis, et töötingimuste loomist võib käsitleda erisoodustusena, nt kontori, puhkeruumi ja einestamisruumi sisustamist. Kui vaatame erinevate riikide praktikat, siis USA võimaldab erisoodustusmaksuta parkimiskohta kuni 199 dollari väärtuses. Ka mõned teised riigid peavad parkimiskohta töötingimuste loomiseks. Rootsi võimaldab tööandjal kinni maksta kulutused eraarstile, kuna nii võidab ta tööpäevi. Rumeenias peetakse sotsiaalse sisuga väljaminekuks lillede kinkimist naistepäeval ja kingituste tegemist töötajate väikelastele,” tõi Huberg hulganisti näiteid.

Hubergi hinnangul on veider, et Eestis on vabastatud tulumaksukohustusest värsketele lapsevanematele makstav kuni 10 000kroonine toetus, samas aga laieneb sellele sotsiaalmaks ja maksed pensionisambasse. “Toetame täiendavate sotsiaalsete maksusoodustuste tegemist. On tunduvalt odavam maksta kinni tervisespordi kulusid kui ravida pärast töötervishoiu arsti ettekirjutusel töötajate haiget selga,” rääkis ta.