Knut ehitab Katrin Šmigunile Norras saunaga kodu …

Reede, 10. november 2006 Arhiiv

Elukaaslane ehitab Katrinile Norra kodus sauna

Jaan Martinson, Olos

Katrin Šmigun tunnistab, et elu on nii päikeseline, kui veel olla saab. Tütar Kristin Helen kasvab jõudsalt ja elukaaslane Knut loob neile Norras ühist kodu. Praegu muretseb Knut vastostetud majja sauna. Katrini jaoks, sest ta ise, nagu enamus norralasi, leili ei naudi.

Kui Katrin Olosel trenni teeb, ukerdab kaheksakuune Kristin Helen vanaema Ruti valvsa pilgu all raja kõrval lumes. Suusasõit sõidetud, lippab Katrin riideid vahetama ja naaseb jooksuga lapse juurde.

«Uskumatu, kuidas Kristin Helen mõjub,» naeratab Katrin õndsalt. «Kui on kehv tuju, siis ta naeratab mulle ja ma mõtlen: mida sul veel siinilmas vaja? Sul on ju tragi, tore ja terve laps.»

Katrin treenib himuga, kuid tulemustele ei mõtle: «Olid siin võistlused. Mul ei läinud kõige paremini, aga ma ei muretse. Pole piisavalt treeninud. Kuid ma tahan ja jõuan pingutada, see on pluss. Teen lihtsalt seda, mida hing ihkab. Ma ei pea suusatama, mingit kohustust pole, kuid ma tahan proovida, kas jõuan kunagisele tasemele. Kui ei jõua, tont sellega.»

Katrin ei saaks teha, mida hing ihkab, kui tal peret kõrval poleks. «Tänu emale, isale ja õele saangi harjutada. Nad aitavad. Mul pole mingit muret. Ema tunneb asja, õpetas Kristin Heleni pooleaastaselt potil käima. Ainus mure, et last liiga ära ei hellitataks. Kõik need musid ja kallid, mis ta saab…. Pärast pean mina see kuri ema olema ja korra majja looma.»

Elukaaskase Knutiga, Norra suusakoondise määrdepealikuga, saab Katrin talviti harva kokku. Elatakse visiitabielu. «Nüüd enne Gällivare MK-etappi lubas Knut päevaks Oloselt läbi põigata, Kuusamosse lähen mina. Igatsus tükib mõnikord peale ja telefoniarved on suured, aga praegune variant on parim. Ma võiksin Norra koju minna, aga siis ei saaks ma treenida, sest kes last valvaks. Ja egas Knuti sealgi väga tihti pole.»

Knut ostis maja Oslo lähedale suusaradade veerde, et Katrin saaks treenida. Just Katrini ja Kristin Heleni pärast tuligi ta USAst ära, sest perekond peab elama Norramaal.

«Nii armas temast,» kiidab Katrin. «Mina Knutile peale ei käinud, ütlesin, et võib ka USAs elada. Ta rääkis, et uue maja juurest viivad suusarajad otse Holmenkollenile. Nüüd ehitab Knut sauna.»

Katrini sõnul ei pea norralased saunast eriti lugu: «Kui ma leili viskan, hakkab ta karjuma ja kui vihtlen, vaatab mind nagu hullu. Ometi arvas ta, et saun peab majas olema. Minu jaoks.»