Kui kõndis mannekeen ehk 50 aastat Tallinna Moemaja

(8)

18. mai 2007
Paber |

Autor: Maili Kangur

Tänasest saab tarbekunsti- ja disainimuuseumis tutvuda Tallinna Moemaja ajalooga.

“Näitus annab linnulennult ülevaate Tallinna Moemaja ajaloost, aga väga palju on veel valgeid laike ning ma ise tunnen, et olen alles teel moemaja ajaloo tundmiseni,” räägib näituse “Kui kõndis mannekeen… 50 aastat Tallinna Moemaja loomisest” kuraator Anu Ojavee.

Tallinna Moemaja loodi 1957. aastal ning ajapikku kujunes sellest suisa kogu Nõukogude Liitu esindav ettevõte. Näiteks esitleti üleliidulise moemaja kollektsioonidesse valitud Tallinna Moemaja rõivamudeleid tööstusnäitustel, rahvusvahelistel moekongressidel ning Leipzigi sügismessidel.

Kuulsad lõikelehed

Tallinna Moemajast rääkides ei saa kuidagi mööda ajakirjast Siluett, mis ilmus esimest korda aasta pärast moemaja asutamist. “Ajakiri Siluett ja moemaja moedemonstratsioonid olid need, mis andsid Nõukogude inimesele suuna kätte,” meenutab Ojavee.

Tänu Siluetis avaldatud piltidele teati täpselt, millist kangast poest osta ning milliseid rõivaid sellest valmistada. Ja loomulikult olid väga hinnas ja populaarsed Silueti lõikelehed, mis tegid riiete meisterdamise lihtsamaks.

Erinevalt tänapäeva moemajadest, mille põhieesmärgiks on rõivaste tootmine ning müük, tehti Tallinna Moemajas vaid näidismudeleid. Näidiskollektsioone demonstreeriti lavalaudadel ning ajakirjades, aga masstootmisesse ei läinud nad kunagi. “Selline asi sai toimuda ainult Nõukogude süsteemis,” muigab Ojavee. Lisades, et tegelikult on tänapäevalgi näiteks Inglismaal firmasid, mis müüvad vaid ideid. Toodetakse näidiseid, millelt moeloojad inspiratsiooni ammutavad.

Ojamaa soovitab näitust külastada kõigil, kes tahavad aimu saada ühe Nõukogude Liidu suurettevõtte ajaloost. “Iga asjaga ja iga kümnendiga annaks muidugi sügavuti minna, aga see näitus keskendub üldisematele moesuundadele,” ütleb Ojamaa. Ta on kindel, et kõige põ-nevam on moemaja ajalooga tutvuda noortel, kes Nõukogude aega ei mäleta, aga ka täiskasvanutel, kes soovivad nostalgilist elamust.

Näitus

“Kui kõndis mannekeen… 50 aastat Tallinna Moemaja loomisest”

•• Avatakse täna kell 17 Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis. Näituse avamisel kõnnivad mannekeenid, kes kannavad 1950. aastatest inspireeritud rõivakollektsiooni, mille autoriteks on EKA moemagistrandid.

•• Homme, 19. mail kella 12–17 on kavas kogu pere moepäev, kus saab õppida kasutama lõikelehti, kavandada eelnevate kümnendite stiilis riideid pabernukkudele ja iseendale ning palju muud.

•• Näitus on avatud 24. juunini.