Külalood:…..

Külalood: Mehed tegid kiigeplatsi ja mänguväljaku oma kätega
28.10.2006 00:01Eva Klaas, reporter 
Loe kommentaare

Mehed tegid Kunda külla seltsimaja juurde kiigeplatsi ja mänguväljaku oma kätega, suvel kerkisid kõlakoda, kus saavad esineda muusikud, peoplats suure külakiigega ja mänguväljak lastele.

Kunda külaseltsi juhatuse esimees Maire Sepp ütles, et Maaelu Edendamise Sihtasutusele kirjutati projekt ja sealt saadi raha materjali ostmiseks.

Kogu töö tegid aga Kunda piirkonna inimesed. Kunda külaselts ühendab nimelt Kunda, Siberi, Linnuse ja Kabeli küla.

“Leppisime igal nädalalõpul kokku, et järgmisel laupäeval tuleme jälle,” rääkis Maire Sepp.

Kui põhilise ehitustöö tegid mehed, siis naiste osaks jäi kiviaia taastamine, samuti laste mänguplatsi puhastamine rämpsust ja kividest. Tööd korraliku kooskäimiskoha loomiseks tuli alustada päris algusest – võsa raiumisest.

Praegu on algust tehtud ka seltsimaja taastamisega. PRIAst saadi, samuti projekte kirjutades, 375 000 krooni katuse rekonstrueerimiseks, millele lisandub veel valla omaosalus. Tõsi, reaalselt saadakse projektiraha kätte alles siis, kui töö on valmis, enne tuli võtta pangast laenu.

Ehitaja OÜ Preisal on lubanud uue katuse peale saada veel sellel aastal. Tänaseks on juba sarikapidu peetud.

Siis aga hakatakse taotlema uusi summasid, et maja seest korda seada.

“Kohta, kus koos käia, on rahvale väga vaja,” leidis külaseltsi esimees. Seltsimaja hoone on ehitatud vanadele varemetele 1864. aastal. Algul tegutses seal kool, hiljem seltsimaja ja kolhoosikeskus. Maire Sepp rõõmustas, et vana hoone suudeti päästa erakätesse andmisest.

Projekte kirjutab külaliider valla abiga. “Lähen oma ideedega vallamajja ning arendusspetsialist Ene Ehrenpreis aitab selle projektiks vormida,” kiitis Maire Sepp Viru-Nigula vallavalitsust.

Kokkuhoidev rahvas

Koristustalguid on erinevate objektide, näiteks Kunda mõisa pargi korrastamiseks korraldatud aastaid. “See on väga lihtne. Paneme kuulutused üles ja rahvas tuleb kohale,” kiitis külaseltsi esimees.

Ühel aastal olid lapsed projekti “Tee puhtaks” raames isegi külateede äärest rämpsu kokku korjanud. “See, et 15aastane tüdruk sellist tööd ei tee, on vale jutt. Nad lõid täiesti vabatahtlikult käed külge,” kiitis Sepp. Igal aastal on ka mõni ühine üritus, alati tullakse kokku jaanipäeva ajal. Sel aastal aga peeti oktoobri alguses lõikuspidu ning õnnistati sisse ka uus kiigeplats.

Lapsed tõid selleks puhuks kaasa ise või vanemate abiga valmistatud kaltsunukke, nukuperekonnale anti külanimede esisilpidest moodustatud nimi Kalisiku.

Tühja maja ei ole

“Meie külades ei ole ühtegi tühja maja, kõik varemedki tahetakse ära osta ja korda teha,” rääkis Maire Sepp. Neljas külas on kokku 165 alalist elanikku, suvel tõuseb rahvaarv mitmekordseks. Piirkonnas on palju suuri peresid ning järelkasvust pole puudus.

Kuigi suuremaid loomakasvatustalusid on vaid üks, on piirkonnas veel kümmekond ühe või paari lehma pidajat. Samuti mitu mesinikku.

See aasta on aga põllupidamise seisukohast olnud väga keeruline. “Kui mujal räägiti, et vihma üldse ei tulnud, siis siinkandis oli olukord veel viletsam. Kolm kuud ei sadanud piiskagi. Üksnes jaanipäeval sadas, et meie pidu ära rikkuda,” rääkis Kunda külas marjatalu pidav Ardo Roopa. Kaevud on kuivanud peaaegu tilgatumaks.

Loomakasvatustalu perenaine Maire Kivimaa lisas, et lehmi ei olnud enam kuskil karjatada, kõik oli kuiv.

Pererahvas kartis isegi, et loomad jooksevad paremaid söögipaiku otsima, kuid õnneks püsisid nad siiski ilusasti oma koplis.

Maire Kivimaa sõnul käib külarahvas omavahel päris tihedalt läbi. “Kui naaber piima järele tuleb, küsin ikka, mis uudist. Siis saab alati midagi teada, mida enne ei teadnud,” ütles ta.

Kunda küla elanikud rääkisid, et neil on ka muresid, kuid kõige suurem neist elektrivool. “Vool on nõrk, alajaam on kaugel. Kui keegi tööd teeb, siis jääb võimsust väheks ning kõik vilgub ja kõigub,” rääkis Ardo Roopa.