Kus Saaremaa musttoonekured…?

Piia tervitas kevadet Türgis, Priidu aga Jordaanias  (1)


Autor: Urmas Kiil
Laupäev, 22. märts 2008.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kevadisel pööripäeval laekunud satelliidiandmed näitasid, et Saaremaa must-toonekurgede paar Piia ja Priidu on kodumaale veelgi lähemale jõudnud – Piia asus Türgi idaosas, tema kaasa Priidu aga Jordaanias, mitte kaugel Iisraeli piirist.

Ornitoloog Urmas Sellis ütles Oma Saarele, et eks saabunud kevade märk ole seegi, et Priidu pidevalt Piia kannul püsib.

“Jälitamine ei toimu mitte silmside vahendusel, vaid tundub, et suur koduigatsus ja peatse taaskohtumise rõõm sunnib mõlemat lindu tagant,”lausus linnuteadlane.

Priidu hakkas Aafrikast Saaremaa poole küll varem rändama, kuid Piia talvitus kodumaale lähemal ja seepärast sai ta oma kaasa ees paari päeva pikkuse edumaa.

“Praegugi on Piia edumaa umbes kaks ja pool päeva,” rääkis Sellis. “Ilmselt aimavad nii Piia kui Priidu juba kohtumist Saaremaal ette. Me ei oska öelda, mitmendat korda see niimoodi juhtub ja ei tea ka täpselt, kas ikka kõik niimoodi toimub, nagu me praegu seda ette kujutame.”

Kevadisel pööripäeval võetud andmed näitasid, et saarlanna Piia on oma tagasirändel peaaegu kinni püüdnud Eestimaa kõige kiirema raadiosaatjaga varustatud linnu – Ida-Virumaalt Puhatu kandist pärit kalakotka Erika, kes kaks päeva tagasi puhkas ja kogus edasilennuks jõudu Türgis Marmara mere ääres.

Kevade võttis Piia vastu 20. märtsi hommikul Türgi kõige suurema provintsi Konya idaosas Eregli maakonnas. “Bosporose väina ääres asuva Euroopa piirini on tal lennata jäänud veel umbes 500 kilomeetrit,” märkis Urmas Sellis. “Eks me peagi näe, kas ta Euroopasse naastes teeb jõuvarude kogumiseks ka pikema peatuse Rumeenias nagu möödunud sügisel.”
Saarlane Priidu on oma kaasast maas umbes 700 kilomeetrit. Tema tervitas kevadet Jordaania põhjaosas, mitte kaugel Iisraeli piirist, Wadi Alarabi paisjärve lähedal.

Lääne-Virumaalt pärit must-toonekurg Raivo teeb praegu rändepeatust Lähis-Idas. Kevadisel pööripäeval asus ta teiselpool Jordani jõge jäävatel kalatiikidel, Priidust vaid 26 kilomeetri kaugusel.

Oma Saar