Loko, Enn – kaevandusjuht

Viimane ”vana kaardiväe” esindaja Enn Loko lahkus Eesti Põlevkivist
VariaReedel läks pensionile viimane Viilupi-aegsete kaevandusjuhtide generatsiooni esindaja Enn Loko.66aastase Loko viimaseks ametinimetuseks Eesti Põlevkivis oli projektidirektor ning tema peamisteks ülesanneteks olid Ojamaa kaevanduse käivitamine ja Eesti Põlevkivi killustikukompleksi väljaarendamine. Tänavuse aasta alguses pärast ettevõttes toimunud ümberkorraldusi Lokoga sõlmitud töölepingu tähtaeg lõppes eelmisel nädalal ja Loko polnud huvitatud selle pikendamisest.”Eks mul on pensioniiga käes ning ka tööleping oli lõppemas. Natuke on muidugi raske ära minna, kuid esimese uue väljakutsena tuleb aiamaal kasvanud saak salve saada,” kirjeldas Enn Loko oma lähiaja tegemisi pühapäeval Toilas kaevurite päeval.

Eesti Põlevkivi juhatuse esimees Ilmar Jõgi ütles augusti alguses Põhjarannikule, et tahaks Lokoga töösuhet jätkatada, niikaua kui viimane ise veel tööd teha soovib. Pühapäevalgi avaldas Jõgi lootust, et Loko annab ka tulevikus head nõu, kuidas põlevkivitootmist edukalt arendada.

Pärast Tallinna polütehnilise instituudi lõpetamist mäe-elektromehaanika erialal alustas Loko oma töömehekarjääri Eesti Põlevkivis 1967. aastal Viru kaevanduse mehaanikuna. 1980. aastal tõusis ta Estonia kaevanduse tootmisdirektoriks ja aastatel 1989-1999 kogu kaevanduse direktoriks. Kuni tänavuse aasta alguseni oli Loko Eesti Põlevkivi tootmisdirektor. Eelmisel aastal oli ta pärast Lembit Kaljuvee lahkumist riigikogusse kuni Ilmar Jõgi ametisse asumiseni neli kuud ka Eesti Põlevkivi juhi rollis. Ettevõtte juhatuse liige on ta juriidiliselt veel praegugi.

ERIK GAMZEJEV
PEETER LILLEVÄLI
Teisipäev, 2.9.2008