Maa-amet ostis uue maamõõtmissüsteemi

 (1)

03. detsember 2007 kl 20:39
Online | Trüki
Kerttu Rannamäe

Toimetaja: Kerttu Rannamäe

Maa-amet ostis topograafilise maamõõtmissüsteemi, millega saab koostada maapinna kolmemõõtmelise mudeli.

Sellest tulenevalt muutuvad Eesti maakaardid täpsemaks ja neid on võimalik koostada senisest kiireminin vahendas Aktuaalne kaamera.

Maa-amet loodab uut seadet kasutada alates kevadest, kirjuta etv24.

Uue maamõõtmisseadme peamine osa hakkab paiknema spetsiaalses lennukis, mida ametil veel pole.

Seade tulistab välja tiheda sagedusega laserkiiri, mille abil saab koostada maapinna topograafilise kaardi, kus lisaks kõrgustele märgitud ka ehitised ja näiteks mets. Teise osa moodustavad nn maapealsed seadmed, mis teevad laserkiirte pildist kaardi.

“Eesti pind on ühe korra täiesti ära kaardistatud, see sai valmis 2001 ja 2002, nüüd on nende andmete uuendamine. Oleme läinud uuele ringile ja et saada kiiremini, täpsemaids tulemusi. Selleks ongi neid seadmeid vaja,” selgitas maa-ameti nõunik Peep Krusberg.

Uudne süsteem läks maksma ligi 25 miljonit krooni ja praegu käib

 

 

maa-ametis töötajate koolitus, et lennuki kättesaamisel saaks kiiresti alustada mõõtmistöödega. Lisaks kaartide koostamisele saab seadet kasutada ka muul otstarbel.

“Siin mõned aastad tagasi olid suured üleujutused läänerannikul. Nende andmete abil oleks olnud võimalik modelleerida kui kõrgele vesi tõuseb, kuhu kohta ta voolab jne,” märkis Krusberg.

Vanu aero- ehk ortofotosid uuest seadmest saadud kaardid siiski asendama ei hakka, vaid annavad juurde korraliku kõrgusmudeli.