Mis on “Tantsud tähtedega”?

«Tegijate naiste seas on vist palju lahutatuid»

Andero Kaha

Kas sellel, et neljast valitud naisprominendist on kolm vallalist, on mingi hämar tagamõte? Ehk sai mõne kuulsuse puhul otsustavaks erakondlik kuuluvus?

Kanal 2 turundusdirektori Heili Klandorfi sõnul oli saate tegijatel algusest peale kindel mõte valida saatesse võimalikult mitmekesine seltskond: poliitikuid, sportlasi, meelelahutustegelasi, noori ja vanu, mehi ja naisi. Niisiis prooviti ühendust võtta nende prominentidega, kelle ajakava võiks intensiivset treenimist lubada, ja kes võiksid olla nõus tagama, et on kaheksa järjestikust pühapäeva Eestis.

«Eks me hakkasime siis tipust pihta ja läksime nii kaugele kui vaja,» seletab Klandorf. Täpset arvu, kui palju inimesi läbi helistati, ta öelda ei oska. Ise pidas turundusjuht läbirääkimisi kümnekonna prominendiga. Tuntud inimestega võtsid ühendust ka sarja produtsendid.

Füüsilise treeningu hirm peletas hulga osalejakandidaate

«Inimesi peletas mõte, et tants on ikkagi füüsiline treening,» selgitab Klandorf. See oli ka peamine äraütlemise põhjus. «Hirm oma vastupidavuse ja liigse kehakaalu pärast.»

Sarja jäeti mõnel puhul tulemata ka seetõttu, et ajagraafik oli tihe ega võimaldanud igal nädalal otsesaatesse jõudmist. Näitlejad näiteks tõid tulemata jätmise põhjusena välja selle, et peavad pühapäeviti teatriproovides osalema ning etendusi andma. Pühapäevaõhtud on töised peaaegu igas Eesti teatris.

Seltskonnadaam Anu Saagim aga ütles otse välja, et põhjuseks, miks ta sarjas ei osalenud, on raha. Klandorfi see üllatas, sest temaga ei olnud seltskonnadaam raha nõudmisest rääkinud. Pealegi on tegu osalt heategevusprojektiga.

Naisprominentide vallalisus on juhuslik

See, et valitud neljast naisprominendist on kolm vallalist, on Klandorfi sõnul täiesti juhuslik. «Tundub, et tegijate naiste seas on enamasti palju lahutatuid või vallalisi,» ütleb ta.

Juhuslik olevat ka suur keskerakondlaste osa saates. Klandorfi sõnul on uut show’d süüdistatud Keskerakonna soosimises. Turundusjuht lükkab niisugused süüdistused tagasi.

Näiteks tema ema, žüriisse kuuluvat tantsuõpetajat Merle Klandorfi, on ajakirjanduses keskerakondlaseks peetud ekslikult. Keskerakondlane Kaie Kõrb on žüriisse otsuseid langetama valitud tänu sellele, et vajati tõelist balletieksperti, Vilja Savisaar on tantsijaks valitud sellepärast, et ta on oma ala vaieldamatu tipp jne. Keskerakondlased on ka saatejuht Kristiina Heinmets-Aigro ja endine laulja Aivar Riisalu.

Keskerakondlastele vastukaaluks on esindatud ka teine poliitiline leer: Erki Nool kuulub Isamaaliidu ning Res Publica ühendparteisse ja Indrek Tarand on seostatav sotsiaaldemokraatidega.

Tantsusaade võttis Edgar Savisaare morniks

Poliitik Vilja Savisaar treenib telesaateks «Tantsud tähtedega» mitu korda nädalas, kulutades trennidele tunde. Teade, et naine hakkab saateks valmistumise tõttu senisest rohkem kodunt eemal olema, võttis abikaasa Edgar Savisaare morniks.

Suurema osa ajast teeb Vilja Savisaar enda sõnul linnaosavanema tööd kirjutuslauast eemal, telefoni või interneti vahendusel. Seega tantsimine töötamist naise arvates oluliselt häirima ei hakka. Küll aga on Vilja pisut mures, et ei saa tantsimise tõttu oma mehele nii palju aega pühendada kui varem.

Kui palju tantsimisele aega kulub?

Paar korda nädalas ikka mitu tundi.

(Savisaare tantsupartner Veiko Ratas lisab: «Ikka palju.»)

Kui see saladus pole, mis kellaaegadel te tavaliselt trenni teete?

Täiesti erinevad ajad. Mõnikord varastame varahommiku, mõnikord päeva lõpu. Kuidas kunagi.

Kas töökohustusi see kuidagi segama ei hakka?

Ei, ta ei hakka segama. Sellepärast, et ega minu amet pole nii, et ma pean laua taga istuma. Mul on väga kindlad kohustused, kus ma pean kohal olema. On linnavalitsuse istungid, on volikogu istungid, kodanike vastuvõtt. Need on need ajad, kui pean istuma laua taga. Aga ülejäänud ajal töötan telefoni või arvuti vahendusel nii või teisiti. Ega meie amet ei ole laua taga istumine. See ametnik, kes istub laua taga, teeb oma tööd halvasti. Muudel päevadel, kui ma ei ole seda projekti teinud, liigun ka ringi mööda linnaosa: Paljassaare, Kopli, Stromka…

Kas treeningukohad jäävad ka siis Põhja-Tallinna?

Treeningukohad on erinevad. See on saladus.

Kuidas abikaasa sellesse suhtub, et niisuguses tantsusaates osalete?

Abikaasa suhtub hästi. Algul läks morniks seetõttu, et mul ei ole tema jaoks aega. Põhiline on ju see, mis abikaasad ikka tahavad, et naine oleks kodus ja supipott tulel ja maja valge, kui koju tullakse. Aga noh, nüüd uus amet juures, siis on seda aega veel vähem…

Mis on «Tantsud tähtedega»?

Kaheksal järjestikusel pühapäeval eetrisse jõudvas Mart Sanderi ja Kristiina Heinmets-Aigro juhitavas otsesaates astuvad tantsuplatsile avaliku elu tegelased: Vilja Savisaar, Reet Linna, Ingrid Tähismaa, Gerli Padar, Aivar Riisalu, Indrek Tarand, Erki Nool ja Mikk Saar.

Staaride partnerid on Euroopa absoluutsesse tippu kuuluvad võistlustantsijad eesotsas Eduard Korotini ja Ave Vardjaga. Esimesele saatele eelneva poolteist kuud õpetavad tantsijad oma kuulsatele kaaslastele selgeks kõik tuntud võistlustantsud. Nüüd peavad paarid neid otse-eetris tantsima hakkama.

Televaatajad saavad SMSi teel anda hääli ja otsustada selle üle, milline paar peab sarjast lahkuma. Oma otsuse teeb ka neljaliikmeline žürii. Žürii ja publiku häältel on võrdne kaal ja need liidetakse. Pool SMS-hääletuse tuludest läheb liikumispuuetega laste toetuseks.

«Kuna tegu on otsesaadetega, siis ei suuda me krooni pealt kõiki kulusid lõplikult ette prognoosida, kuid see on kindlasti Kanal 2 ajaloo kalleim projekt,» ütles Kanal 2 peadirektor Urmas Oru. Sarja otse-eetrisse paiskamiseks ehitas Kanal 2 Eesti suurima telestuudio. Saade on eetris pühapäeva õhtul kell 20.30. Enne saate algust mängitakse kogu tegevus läbi peaproovis.

Riisalu võttis nädalaga viis kilo alla

Endine muusik ja ärimees Aivar Riisalu alustas enda sõnul tantsutreeningutega alles poolteist nädalat enne esimest saadet. Võttes tantsimist väga intensiivse treeninguna, kaotas ta ühe nädalaga viis kilo. Riisalu lubab, et jätkab tantsutreeninguid ka pärast saatesarja lõppu. Kuigi Eesti Puuetega Inimeste Liidu esimees Ants Leemets julges saate esinemisjärjekorra loosimisel peetud kõnes kahelda Riisalu tantsuoskuses, on meie mehel väike peotantsukogemus siiski olemas. Nimelt on ta omal ajal koolis tantsukursused läbinud.

Neljapäeval loositi esinemisjärjekord

Neljapäeval loositi Tallinna ööklubis Astoria Palace uue telesaate «Tantsud tähtedega» esimese saate esinemisjärjekord. Pühapäeva õhtul tulevad esimesena tantsupõrandale laulja Gerli Padar ja tema tantsupartner Martin Parmas. «Gerlit võib esimesena lavaleminek küll veidi ehmatada, kuid minu võistlustantsu karjääri jooksul on number 1 olnud alati õnnenumber,» oli Martin loosiga rahul. Gerli neljapäevasele esitlusele tähtsate toimetuste tõttu ei jõudnud. Teisena astuvad pühapäevases otsesaates televaatajate ette Eduard Korotin ja Reet Linna, kolmandana Erki Nool ja Ave Vardja. Viimasena näitavad avasaates oma tantsuoskusi Mikk Saar ning Olga Kosmina.

Esimeses saates esitavad paaritute võistlusnumbrite all esinejad tša-tša-tšaad, paarisarvuliste võistlusnumbrite all esinejad aeglast valssi.

Esimese saate paaride järjestus:

1. Gerli Padar – Martin Parmas

2. Reet Linna – Eduard Korotin

3. Erki Nool – Ave Vardja

4. Indrek Tarand – Kaisa Oja

5. Aivar Riisalu – Kristina Tennokese-Ott

6. Vilja Savisaar – Veiko Ratas

7. Ingrid Tähismaa – Aleksandr Makarov

8. Mikk Saar – Olga Kosmina