Mustoja jõe veetaseme langus ohustab…

Veetaseme langus ohustab Mustoja jõge
02.09.2006 11:00

Lahemaa rahvuspargis asuva

Mustoja jõe veetaseme langus,

 mille on põhjustanud suvine

põud, ohustab veetaimede ja

-loomade elu.

 
Tühjaks kuivav Mustoja jõgi
Foto: Tairo Lutter / Virumaa Teataja

Loodusesõber Taimi Parve täheldas neljapäeval, et Mustoja jõel pole enam merega ühendust, kirjutab Virumaa Teataja.

«Olen selles paigas käinud aastakümneid, aga selline pilt, kus jõgi lõpeb lombikesega liivajoomede vahel, oli esmakordne,» rääkis naine, kelle sõnul oli üleeile tugev tuul ja suuremad lained lõid kohati üle liivavallide jõe suunas,» rääkis Parve.

«Veel kahe nädala eest oli Mustoja jõe vooluhulk merre umbes 70 sentimeetriseks kahanenud jõesuudmest küll imeväike, ilmselt vähem kui 10 liitrit sekundis, aga ta voolas siiski,» meenutas Parve.

Tartu ülikooli geograafia instituudi hüdroloogiaõppejõud Arvo Järvet käis viimati Mustojal üle kuu aja tagasi. «Vett oli ka siis vähe, aga jõgi ikkagi voolas,» meenutas ta.

Järveti sõnul on ohus eeskätt vee-elustik. «Vett elupaigana kasutav taimestik ja loomastik hukkub,» ütles ta. Olukorda aitavad päästa paisjärved.

«Kui tavaliselt ollakse paisude vastu, sest kalad ei saa siis rändeajal liikuda, kuna jõgi on jaotatud omaette lõikudeks, siis nüüd näeme, et need paisjärved toimivad hoopis vastupidi – need saavad turvapaikadeks, mis aitavad kaladel ellu jääda,» selgitas ta.

Toimetas Peeter Kuimet, PM online