Naera terviseks …..

Aeg-ajalt tuleks ennast tühjaks naerda
14.10.2006 07:47Anniki Leppik, Pärnu Postimees

Mure korral soovitatakse inimesel end tavaliselt tühjaks nutta, et mitte pingeid enda sees hoida. Samamoodi tuleks aeg-ajalt end tühjaks naerda, sest naermine maandab stressi ja aitab ka tervisehädade korral.

 
Hambutu naeratuse kingib fotograafile ühekuune Nürnbergi loomaaia india lõvi kutsikas.
Foto: AFP
 Naerujooga liikumine ehk hasya sai alguse Indiast rohkem kui kümme aastat tagasi, kuid Eestis on sellest põhjalikumalt rääkima hakatud alles viimase aasta jooksul. Põhjamaisele inimesele tundub mõte grupis teistega koos naerda esmalt võõrastav.

Paneb sisemiselt särama

 VIIMASED KOMMENTAARID
plommitud naljahammas
Ennast naerad tühjaks,  aga pärast on püksid  täis…

Mure
Mida te lagistate  naerda kogu aeg? Tuleb  nutta, ulguda, hambaid  kiristada…;-))

Pärnus käib sügisest koos naeruklubi Elavnaer, mis korraldab naerujooga tunde paar korda nädalas. Peale selle peetakse loenguid, mis peaksid aitama inimesel leida oma sisemist tasakaalu ja inimese ning looduse suhet paremini mõista.

Just sisemise tasakaalu leidmine ongi naerujooga eesmärk. “Naerdes õpib inimene iseennast tundma, kui ta saavutab sisemise tasakaalu, pole enam vaja naeratust kunstlikult näole manada, see tuleb iseenesest ja peegeldab sisemist sära,” seletab naerujooga spetsialist ja koolitaja Helje Kasearu Pärnu Postimehele.

Kuigi Pärnus on Kasearu sõnul naeruteraapia tundidest osavõtjaid Tallinna ja Tartuga võrreldes vähe, kinnitab ta, et naerma võib õppida samamoodi nagu iga teist asja tegema.

“Sageli ehmatab sõna “jooga” inimesed ära, arvatakse, et peab pea peal seisma või mõnd muud ekstreemsust tegema,” räägib Kasearu. “Tegelikult on joogast üle võetud vaid kolm põhitõde: sügav hingamine, olevikus olemine ja täishäälikute pikk hääldamine.”

Selleks tehakse poolteist kuni kolm tundi kestval koolitusel naeruharjutusi, esmalt rahulikumaid ja lõõgastavaid, hiljem muusika saatel tempokamaid. Harjutused pole iga kord ühesugused, need paneb spetsialist kokku vastavalt grupile.

Naerujooga tundi tuleks selga panna mugavad riided, kaasa võtta matt ja veepudel. Naerujooga on vastunäidustatud songa, tugeva südamehaiguse ja alla kolmekuuse raseduse korral.

Füüsiliselt ja vaimselt kasulik

“Algul tullakse tundi hirmuga: kuidas ma hakkan teistega koos naerma, kui mul polegi naerutuju,” räägib Kasearu. “Aga kui grupis on üks-kaks head naerjat, saavad teised ka hoo sisse, sest naer on nakkav.” Üksinda on südamest tulevat naeru raskem vallandada kui grupis.

Naerujooga leiutaja, Mumbai arsti Madan Kataria moto on, et naeru tuleb seni teeselda, kuni vallandub tõeline naer. Selle lausega julgustab Kasearu kõiki, sest asi, mida pole enne õpitud ja harjutatud, ei peagi esimese korraga ideaalselt välja tulema.

Naermine aitab maandada nii vaimseid kui füüsilisi pingeid. See vähendab stressi ja pinget, tugevdab immuunsüsteemi ja aitab vormis püsida, sest naerdes töötavad kehas paljud lihased. Naer tugevdab suhteid, sest õnnelik inimene on sõbralikum.

Kümme minutit naeru võtab ära valu kaheks tunniks, sest eralduvad endorfiinid ehk “õnnehormoonid”, mis on loomulikult valuvaigistavad ained. Näolihaseid toniseerides teeb naermine naha ilusamaks, rikastab aju hapnikuga ja aitab selgemalt mõelda. Diafragma ergutab mao ja soolte tööd, parandades ainevahetust.