Olgina sõjaväelennuväli

Metsapõleng muutis Olgina heinamaa sõjaväelennuväljaks

06. juuni 2008 kl 13:50
Autor: Tanel Mazur,
Foto: Tanel Mazur Kustutamiseks kasutatakse lennukeid AN-2, rahva seas tuntud "metsavahtide" või "moosiriiulitena".
Kustutamiseks kasutatakse lennukeid AN-2, rahva seas tuntud “metsavahtide” või “moosiriiulitena”.
Narva

Täna keskpäeval käis Narva külje all Olgina heinamaal, mida austavalt ka lennuväljaks nimetatakse tihe sagimine, keskmiselt iga seitsme minuti järel tõuseb õhku mõni lennuk või helikopter, et suunduda Narva karjääris lõõmava metsatulekahju kohale.

Kolm AN-2 tüüpi lennukit saalivad pidevalt Narva külje all, maantee veeres asuva Olgina lennuvälja ja 20 kilomeetri kaugusel asuva põlengukoha vahel. Kaitseväe lennusalga lenukitesse on paigaldatud veepaagid, millega tõstetakse õhku tonn vett koos vahuagendiga, et see siis põlengualale heita.

Parematel hetkedel on lennuvälja territooriumil korraga töötavate mootoritega kolm õhusõidukit, neist vähemalt üks ka õhus. Võib arvata, et tegemist on ühe suurima tsiviilotstarbelise õhuoperatsiooniga Eestis läbi aegade. Täna õhtuks peaks kustutustöödele appi saabuma veel üks helikopter.

Lennukite pidev saalimine Olgina vahet on samas teeservas, piirijärjekorras seisvatele veokijuhtidele teretulnud meelelahutuseks, mida hoolsalt omavahel kommenteeritakse.

Samas kohapeal toimub ka tankimine, kaitseväe lennubaas on kohal nii kütuseauto kui kõige muu vajalikuga lennukite ja helikopteri teenindamiseks.

Kustutamiseks vajaliku vee toovad kohale paakautod Sillamäelt ja Narvast, vee tankimist korraldavad päästekomandod.

Tänaseks on Narva karjääri põleng jäänud 200 hektari suurusele alale, kustutustöödega tegeleb kolm lennukit, vaatluslende teostab helikopter Robinson. Põlengu kogupindala (sealhulgas ala, kust tuli üle on läinud) on 314 hektarit.

Kustutustöödel osaleb 61 meest, kellest 17 on seotud kustutustöödega õhust. Sündmuskohal on 17 päästeautot, kohale on toimetatud staabikonteiner Põhja-Eesti Päästekeskusest ning metsakustustehnikat Lõuna-Eesti Päästekeskusest (Tõrvandi ja Kolga-Jaani komandodest).

Põlenguala lõunasektor on voolikuliinidega piiratud ning praeguse seisuga tuli edasi levinud ei ole.

Põlengupiirkonnas ega selle läheduses elumaju ega muid hooneid ei ole. Tegemist on Eesti Põlevkivi tulevasele kaevandusalale jääva metsarägastikuga.

Tulekahjust Ida-Virumaal Narva karjääris teatati häirekeskusele üleeile kella 16.51 paiku. Raskesti ligipääsetav metsarägastikuga kaetud põlenguala suurenes kiiresti lõuna suunas.