Olümpiavõitja Ivanov: «Eesti eest suusatada oleks vahva!»

SL Õhtuleht, teisipäev. 4. märts 2003 

Mati Hiis
KAS TULEVASED KOONDISEKAASLASED? Mihhail Ivanov kihutab ees, Aivar Rehemaa tema tuules.

Maratoni olümpiavõitja Mihhail Ivanov ähvardab, et kui Venemaa koondise sisekliima ei parane, pakub ta end mõne teise riigi lipu alla. «Eesti eest suusatada oleks vahva!» näeb ta üht võimalust.
 

«Ega see väga tõenäoline ole, et Eesti venelase omaks võtab,» ütles Ivanov. «Ma tean küll, et praegu on teil teatenelikust üks kõva mees puudu, aga teie oma noored, Aivar Rehemaa näiteks, tulevad ju hooga järele. Treener Mati töötab teil hästi…»

Ivanov vajub mõttesse.

«Aga kui teaksin, et Eesti mind võtaks… Teil hoolitsetakse suusatamise ja suusatajate eest, kodusest Ostrovist oleks vaid 200 kilomeetrit sõita ja ma oleks kohal igas laagris. Miks mitte… Väga hea variant oleks.»

Kui olukord paraneb, ei kipu Venemaalt ära

Eelmisel nädalal ütles Ivanov Sport Ekspressile, et ta pidi MMil 30 km klassikaga piirduma koondisesiseste intriigide tõttu. Pealegi saadetud ta isiklik treener, Venemaa koondist palju aidanud Pavel Miðtðenkov Val di Fiemmest ülekohtuselt ja solvavalt minema.

«Minu treeninguid pole segatud, kuid MMil läks jamaks. Reglement nägi ette, et teatemeeskond koostatakse 15 km klassika ja tagaajamise põhjal, kuid mulle ei antud üldse võimalust,» rääkis Ivanov SL Õhtulehele. «Saan aru, et mul pole olümpiajärgset head tulemust, kuid tingimused 15 kilomeetris startimiseks ma täitsin.»

Ivanov näeb tema diskrimineerimise ühe põhjusena koondiselepingu allakirjutamisest keeldumist. Olümpiavõitja nõudis, et Miðtðenkov võiks teda vajalikel võistlustel saata, alaliit aga keeldus. «Ma ei kipu Venemaalt kuhugi, kui olukord näiteks Jelena Välbe presidendiks saades paraneb. Aga praegu mõtlen lahkumisele täiesti tõsiselt,» kinnitas Ivanov.

Alaver: «Ivanov võiks minu poistega sobida.»

«Loomulikult pole ma sellise variandi peale kunagi mõelnud, aga kui mees on olümpiavõitja, peab temas ainest leiduma küll ja küll,» sõnas Eesti koondise peatreener Mati Alaver.

«Initsiatiiv peab igal juhul tulema Ivanovi enda poolt, vastasel korral ei saa temalt hiljem suuremat nõuda. Kui aga temalt tuleb selge sõnum, siis me kindlasti tegeleme asjaga. Esialgu ei oska ma vastata muud, kui et olümpiavõitja kõrge hinnang meie tööle tähendab positiivset signaali.»

Alaver lisas, et ei tunne Ivanovi eriti lähedalt, kuid Venemaa treenerite, hooldemeeste ja meedikute sõnul olevat tegemist tagasihoidliku ja tööka sportlasega. «Nii et Ivanov võiks minu poistega sobida,» nentis peatreener.

Mae võib Ivanovile eesti keele tunde anda

Jaak Mae tõdes, et tunneb mitut Vene suusatajat Ivanovist paremini. «Vahetame aeg-ajalt mõne lause, ei enamat. Aga mulle on jäänud temast mulje kui intelligentsest, normaalse maailmavaatega kujust. Suusatajana on ta niikuinii mees absoluutsest tipust.»

Mae arvas, et Ivanovi võimalik Eestisse tulek tekitaks vastakaid arvamusi – nagu omal ajal korvpallur Sergei Babenko saabumine. «Aga Euroopa Liidu sünni järel pole riigipiiridel ju endist tähendust. Pealegi on Pihkva kandist pärit Ivanovi puhul põhjust Tartu rahulepingu kaarti vaadata. Äkki ta ongi meie maal sündinud!»

Värske MM-hõbe ütles, et Eesti teateneliku seisukohalt oleks Ivanovi tulek «mega» («Paneks Aivar-poisi uisule ja oleksime juba kõvad tegijad!») ja lubas konkurendile, kui too peaks soovi avaldama, eesti keele tunde anda. «Sest Eesti koondis jääb igal juhul eestikeelseks.»

Välbe: «Jah, kandideerin.»

Jelena Välbe, kas oled kindlalt otsustanud, et kandideerid Venemaa Suusaliidu presidendi kohale?

Jah. Tahan liita koondise tervikuks, nagu see oli minu sportimise ajal.

Kui Rosneft toetuse ära võtab?

Sponsor käitub praegu nagu jumal, aga ta pole jumal. Venemaa on piisavalt suur ja tugev riik, et koondised ära toita. Hea, et Rosneft annab palju raha, aga ka koondise lagunemine algas Rosneftist.

Palju sul toetajaid on?

Jätkub. Ja tuleb juurde.

Töökogemus?

Ei eriti, aga praegu on ametites ju samasugused kogemusteta inimesed.

Tðepalov: «Ehk naine suudab.»

Treener Anatoli Tðepalov, kas Jelena Välbe oleks presidenditoolile hea kandidaat?

Mehed pole hakkama saanud, ehk suudab naine. Anatoli Akentjev oli algul normaalne juht, aga on võimu kaotanud.

Kui Rosneft raha suusatamisest ära võtab…

Rosneft pole igavene, võib niigi loobuda.

Kas rahamure ähvardab ka teie tütart Julijat, kahekordset olümpiavõitjat, kui ta pärast sünnitust sporti naaseb?

Julija treenib juba, aga kuni ta minu rühmas on, seni sponsoriprobleemid Rosnefti kaudu vist ei lahene.

Gruðin: «Ähvardab krahh!»

Venemaa koondise raudvara treener Aleksandr Gruðin, te olevat ähvardanud ametist lahkuda.

Tööle on tulnud inimesed, kes ei jaga asjast midagi. Raha meil jätkub, aga töötama peavad profid. Meid ähvardab krahh!

Loodate, et miski muutub?

Kui meie tänavusest esinemisest kokkuvõtteid tehakse, saab igaüks aru, et midagi peab muutuma. Vastasel juhul oleme kõik dilemma ees, nii treenerid kui ka sportlased.

Jelena Välbe kui president?

Oleksin rõõmus, kui ta tuleb. Ta igatahes tunneb sporti.

 

Gunnar Press

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.