Onnea, Suomi!!!

Juhtkiri: Onnea, Suomi!
06.12.2006 00:01

Soomlased on vabadustarmastava ja tubli vennasrahvana meile ikka ja jälle eeskujuks olnud. Neil jätkus julgust ja pealehakkamist lüüa esimesena, täpipealt 89 aastat tagasi, 6. detsembril 1917 lahku tolleaegsest Vene impeeriumist, mis siis oli võtmas juba bolševistlikult veripunast värvi. Tõsi, see lahkulöömine ei läinud Soome jaoks valutult.

Bolševismihullus oli nakatanud ka osa soomlasi ja verises vennatapusõjas hukkus mitukümmend tuhat inimest. Väikesele rahvale oli see suur kaotus. Kuid oma ajaloo silmapaistvaima kangelaslikkusega sai Soome rahvas hakkama Talvesõjas, kui astuti julgelt vastu riigile, millest oli kujunemas XX sajandi üks suuremaid agressoreid.

Kõrget hinda on soomlased oma vabaduse eest maksnud. Seda väärikamalt oskavad nad oma iseseisvust hinnata ja olla eeskujuks nendele maailma väikerahvastele, kes alles võitlevad oma sõltumatuse eest.

Soomlased on nagu meie, soomlased pole üldse nagu meie. Loengus Soome ajaloost välistudengitele räägiti sellest, kuidas Soome on läbi aegade olnud mitme suurriigi tõmmata-lükata ja alati olnud ida ja lääne vahetandriks. Kõlab justkui tuttavalt?

Aga uhkus oma riigi üle on neil vist suurem kui meil. Kui Soome sel aastal Eurovisiooni võitis, kõlasid ühe Kesk-Soome väikelinna tänavad “Maamme” laulust ehk nende hümnist.

Paarkümmend aastat tagasi, kui piiripuud natuke kergemini tõusid ja inimesed kas või korraks Euroopasse pääsesid, toodi Soomest nänni, vajalikku ja mittevajalikku. Peaasi, et välismaist.

Sel perioodil polnud mitte haruldane lugeda lehest järjekordset uudist, kuidas eestlasest poevaras kolme paari teksade või kahe kangi salaamiga vahele jäi.

Tänapäeval räägime Talsingist, avaldame nördimust, et Soome Eesti kultuuriga tegelevatele seltsidele tahetakse järjest vähem raha eraldada. Vaatame Soome filme, endal põues väike lootus, et kui oskavad nemad, suudame ka meie ühel päeval.