Pealtnägija: kuidas lahkus pronkssõdur Tõnismäelt

(26)
01.05.2007 17:10Peeter Kuimet, Postimees

Kommenteeri
| Loe kommentaare |

–>

Reede varahommikul pronkssõduri teisaldamist Tõnismäelt jälginud kaitseministeeriumi avalike suhete juhi Madis Mikko sõnul tuli kuju samba aluse küljest kergesti lahti ning mingit vandaalitsemist pronkssõduri kallal ei toimunud.

 
Pronkssõdur oma uues asukohas.
Foto: Raigo Pajula
p {line-height: 15px;}

Mikko sõnul algas ausamba teisaldamine kell neli hommikul sellega, et esmalt võeti pronksmees lahti samba aluse küljest.  

«Peale seda sõitis telki veoauto koos kraanaga. Samba ümber asetati tõstepaelad ning ettevaatlikult tõstes tuli kuju aluse küljest lahti. Kuju ei põrganud millegi vastu ega läinud katki,» rääkis Mikko.

Sammas oli aluse küljes kinni küll ankrutega, mis andsid aga tõstes kergesti järele, kuigi pisut tuli sellele suruõhuhaamriga kaasa aidata. Umbes poolteist tonni kaaluv sammas asetati autokasti lamavas asendis, samuti tõsteti sinna kivimüüri küljest lahti kruvitud mälestusplaadid.

Kella 4.45 paiku viis veoauto pronkssõduri hoiule ühte töökotta.

Seejärel tõesti autokastidesse ka paekivimüüritükid. Kuna müür oli ka seest täis laotud, kogunes müüritükke kokku kümmekond veoauto kastitäit. Ka kivid tulid müüri küljest Mikko sõnul üsna kergesti lahti ning selleks ei olnud vaja mingit õhkimist.

«Samas selgus, et vana müüri kive ei saa enam kasutada müüri taastamiseks kaitseväe kalmistul, mistõttu tuleb uus müür laduda täiesti uutest kividest,» nentis Mikko.

Kuigi Mikko sõnul kaaluti ka uue müüri ehitamisest loobumist, on ministeerium lubanud ansambli taastada võimalikult esialgsel kujul ning juuni lõpuks toimuva kirikliku ümbermatmise ajaks peaks uus müür valmis olema.

Müüri ladumine võib aega võtta kuni kuu aega, kuna esmalt tuleb selle jaoks valada vundament, parajaks kloppida paekivid ning arvestada ka sellega, et segu iga uue müürirea vahel peab ka kuivama.

Kogu mälestusansambli teisaldamine lõppes Mikko sõnul kella kaheksaks hommikul.