Poliitikud ei võta tuld Neivelti euro edasilükkamise mõttest

 

15.08.2009 21:29
Anne Raiste

Poliitikud ei jaga ettevõtja Indrek Neivelti arvamust, et Eesti võiks praegu loobuda eurole üleminekust.

Endiste rahandusministrite hinnangul toetab eurole üleminekupüüdlus konservatiivset rahanduspoliitikat ning annab  positiivse signaali välisinvestoritele, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Indrek Neivelti arvates on olukorras, kus majandus kukub 15-16%, euro poole jooksmine riskantne ettevõtmine.

“Kui me võtame euro 2011 kasutusele, ega sellest elu paremaks ei lähe 2012 või 2011 juunikuus näiteks,” rääkis Neivelt eile. “Tegelikult meie põhiline probleem on ikkagi madal ekspordi tootlikkus ja tootlikkus ei tõuse euroga.”

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, reformierakondlane Taavi Rõivas ütles, et Neiveltit võib kiita selle eest, et ta on algatanud ühiskonnas olulise diskussiooni.

“Eks me peame vaatama ja jälgima reaalsusi, et kui tuleb mingeid sündmusi – näiteks meie partnerite majanduses -, siis tuleb Eesti püüdlusi ümber hinnata,” ütles Rõivas. “Aga praegu mina küll näen, et eesmärk on saavutatav. Vähemalt tasub selle poole püüelda.”

Endised rahandusministrid Aivar Sõerd ja Taavi Veskimägi (Isamaa ja Res Publica Liit) on seisukohal, et europüüdlusest Eesti loobuda ei tohi, sest see annab konkreetse raami eelarvepoliitikale ja lisab usaldusväärsust riigile.”

“Kui Indrek Neivelt rääkis ka ekspordist ja sellest, et eksportida on vaja sisuliselt uusi investeeringuid – tuua raha Eestisse, uusi töökohti luua, et majandus restruktureerida -, ma usun, et euro on usaldusväärsuse nurgakivi Eesti jaoks,” rääkis Veskimägi.

“Praegu välisturgude usaldus suuresti püsib sellel, et ikkagi Eesti on võtnud eesmärgi eurotsooniga liituda,” ütles Sõerd. “Vastupidine signaal välisinvestorites usaldust ei tekitaks.

Ka sotsiaaldemokraadist endine rahandusminister Ivari Padar tõdes, et kavast 2011. aastal eurole üle minna loobuda ei tohi.

Toimetas Heikki Aasaru