Porkuni järve ujuvsaared tiritakse kaldale

Porkuni järve ujuvsaared tiritakse kaldale
« Eelmine artikkel   Järgmine artikkel »

Porkuni Suurjärve ujuvatest saartest suuremad ja tülikamad veetakse kaldale või kaevatakse järvest välja.

Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg lubas, et Porkuni järvel vastu paadisilda purjetanud ujuvsaared kaevatakse peagi välja.

Tänavu juulis, kui Porkuni järvel parajasti tünnisõidu võistlusteks ettevalmistusi tehti, purjetas üks eriti pirakas saar järve põhjakaldasse. Vähe sellest, et ligemale poole hektari suurune saar varjas kauni vaate järvele, saarel kasvanud kased tekitasid ka lühise ja jätsid Porkuni küla poolteiseks tunniks elektrita.

Suvel lootis Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg, et saarte talitsemiseks ehk järvest väljatirimiseks ja järve kallaste kindlustamiseks saadakse riigilt raha.

Tänaseks on soov täitunud, keskkonnainvesteeringute programm eraldas Tamsalu vallale ligemale 100 000 krooni.

“Ilmselt oktoobri keskel või lõpus alustame kõige suurema saare väljakaevamisega,” ütles Uudeberg Virumaa Teatajale.

Vallavanema sõnul usaldatakse saarte kõrvaldamise töö ilmselt Tamsalu EPT-le. Suurim saartest tiritakse trossi ja vintsi abil kaldale, kust ekskavaator teda jupp jupi haaval väiksemaks hakkab kaevama.

Paari väiksema saarega, mis on sulgenud ligipääsu Porkuni poe juures asuvale paadisillale, loodetakse hakkama saada talvel.

Porkuni Suurjärve ujuvate saarte asendi kohta on koostatud skeem, Uudebergi kinnitusel on sinna kantud 14 saart.

Ujuvad saared tekivad Porkuni järves turbase kaldapinnase tõttu. Juurde kasvav turvas ja kõikuv veetase murrab järve kaldast lahti lahmakaid maatükke, mis järvel vabalt triivima hakkavad. Haruldased pole poole hektari suurused saared.

Sageli kasvavad saartel puud, mis kujutavad ohtu üle Porkuni Suurjärve põhjakalda kulgevale elektriliinile.