Punaveteranid Rooma lepingute lugemist ei sega

05.05.2007 00:01Andres Pulver, toimetaja

UUS: Samal ajal, kui poolsada vabatahtlikku Rakvere keskväljakul maailmas esimest korda Rooma lepinguid ette loeb, tähistavad punaveteranid mõnesaja meetri kaugusel oma võidupüha.

Kolmapäeval alates kella üheksast hommikul loeb umbes 50 vabatahtlikku Rakvere keskväljakul ette 1957. aastal sõlmitud Rooma lepingud, mis panid aluse Euroopa majandusühendusele ja aatomienergia ühendusele.
Keskpäeval kogunevad punaveteranid keskväljakust mõnesaja meetri kaugusel asuva punasõdurite mälestussamba juurde, et kõnet pidada ja pärgi panna. Edasi liiguvad veteranid linnakalmistule, kus viivad lilli hukkunud punaväelaste haudadele.

Rakvere linnavalitsus andis loa veteranide kogunemiseks 16. aprilli istungil. Linnapea Andres Jaadla ütles, et loa tühistamiseks ei ole mingit põhjust.

“Pärast olukorra teravnemist Tallinnas kutsusime ürituse eestvedaja Georgi Kosjuki ja väikese sõnavõtuga esineva preester Aleksandr Lebedevi välja,” rääkis linnapea. “Nende kinnitusel on turvalisus tagatud,” lisas ta.

Ürituse korraldajate kinnitusel on tegemist tavapärase meenutusüritusega, kus loosungitega ei vehita. Nii, nagu see on toimunud ka eelnevatel aastatel.

Andres Jaadla lubas siiski, et veteranide kogunemisel hoitakse teravdatult silma peal, juhuks kui keegi tahab seda oma huvides ära kasutada.

Politsei ja kaitseliit on linnapea kinnitusel kõrgendatud valmisolekus. “See ei tähenda, et minnakse koha peale paanikat külvama,” lausus linnapea, kes avaldas lootust, et kõik sujub siiski rahulikult.

Päeva rahulikku kulgemisse uskus ka Rakvere linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Tanel Jan Palgi, kes ütles, et Rooma lepingute lugemise puhuks mingeid erilisi turvameetmeid ei rakendata.

“Rakveres ei ole õnneks mingit actionit toimunud ja loodetavasti ei toimugi,” uskus Palgi.

Rooma lepingute ettelugemine algab kolmapäeva hommikul kell üheksa ja peaks esialgsete plaanide kohaselt kestma umbes kella kuueni õhtul.

Tanel Jan Palgi sõnul registreerus umbes poolsada vabatahtlikku, kes saavad igaüks lugeda kaks korda neli lehekülge teksti ehk kokku umbes 12-13 minutit.