Putin närvitseb…

Putin närvitseb juba Nord Streami pärast

Eesti Päevaleht, 14. november 2008 00:00

Autor: Jaanus Piirsalu
 
 
Venemaa ja EL-i tänase tippkohtumise eel tegi Vladimir Putin närvilise hoiatuse, et Moskva ei oota Nord Streami gaasitoru ehitamisega igavesti.

 Mööda Soome lahe ja Läänemere põhja Venemaalt Saksamaale jooksva gaasitoru ehitamine on olnud üks Venemaa presidendi kohalt peaministritoolile ümber istunud Putini lemmikprojekte.

Kolmapäevasel pressikonverentsil Moskvas pärast Soome peaministri Matti Vanhaneniga kohtumist ütles Putin esimest korda, et teatud tingimustel võib Nord Streami projekt katki jääda.

„Milliseid keskkonnaküsimusi me küll pole selle projektiga seoses arutanud… Küll kaadmiumi, küll lindude, küll veealuste kaablite, küll Teisest maailmasõjast jäänud laskemoona probleemi… Euroopa peab otsustama, kas neil on seda torujuhet vaja või mitte!” teatas Putin. „Kui ei ole vaja, siis me loobume sellest projektist, hakkame ehitama vedelgaasitehaseid ja saatma (gaasi – toim) teistele turgudele.”

„Ainult et siis hakkab gaas olema teile (Euroopa Liidule – toim) kallim, selles on asi. Nii et arvutage ise…” Putini sõnul on Nord Stream kulutanud keskkonnauuringutele 100 miljonit dollarit. Gaasitoru ehitavad Venemaa ja Saksamaa ootavad Helsingi otsust lubada toru läbi Soome rannikumere. 

Puidutollid lükkuvad edasi

Seda oodates teatas Venemaa, et lükkab toorpuidu eksporditollide 300-protsendise tõstmise 9–12 kuud edasi. See on soomlastele ja ka näiteks rootslastele väga oluline otsus, sest mõlema riigi paberitööstus tarbib palju Venemaa puitu.

Veel teatas Putin, et Venemaa investeerib 700 miljonit eurot (11 miljardit krooni) Peterburi ja Helsingi vahelise kiirraudteeliini ehitamiseks. Raudteed juba ehitatakse ja kahe aasta pärast peaks mööda seda Peterburist Helsingisse jõudma kahe ja poole tunniga. Võrdluseks: hiljuti käigust ära võetud Tallinna–Peterburi rong sõitis seitse tundi. 

Eelmisel nädalal teatas üks Gazpromi tippametnikke, et finantskriisi tõttu võib kahe aasta võrra edasi lükkuda teise  gaasijuhtme South Stream ehitamine Musta mere põhja.

Putini repliigid Medvedevi ettepanekule

•• Venemaa tegelikuks liidriks peetav Vladimir Putin kommenteeris ühisel pressikonverentsil Soome peaministriga esimest korda ka president Dmitri Medvedevi ettepanekut pikendada Venemaa presidendi ametiaega neljalt aastalt kuuele.

•• Ühe Soome ajakirjaniku küsimusele, kas presidendi ametiaja pikendamine on mõeldud selleks, et Putin võtaks Kremlis uuesti koha sisse, vastas Venemaa peaminister: „President Medvedevi ettepanekutel ei ole isiklikku mõõdet.”

•• Putin ütles ettearvatult, et ta toetab Medvedevi algatust, ja lisas siis huvitava lause: „Mis puudutab seda, kes ja millal hakkab selleks tähtajaks kandideerima, siis sellest on veel ennatlik rääkida.”

•• „Millal” on tegelikult Venemaa põhiseaduses täpselt kirjas: 2012. aasta talvel. Kui just ei korraldata ennetähtaegseid presidendivalimisi.

•• 1993. aastal jõustatud konstitutsiooni 81. paragrahv ütleb, et president valitakse ametisse neljaks aastaks ja et keegi ei tohi olla ametis rohkem kui kaks korda järjest.