Rakvere Raibe: Vabalt kirja pandud entsüklopeedia

(2)
19.01.2008 00:01
Autor soovitab: abiks telemälumängurile

Eestlased on uhked oma kõrge haridustaseme üle, paistavad silma lugemuse ja mälumängulembusega. Pühapäevaõhtuti visatakse kõrvale kõik muud toimetused ja istutakse teleri ette, peas vasardamas küsimus, kas tuleb miljon või mitte. Aga ei tule kohe mitte ja mõne mängija rumalus ajab lausa nutma.

Esimese eestikeelse entsüklopeedia autori Karl August Hermanni kauge sugulasena otsustasin nõrkadele lülidele ja miljoni tagaajajatele abikäe ulatada. Siin mu lapsuke on.

G – günekoloogia

Gaala – suur avalik vastuvõtt valitutele, kes ütlevad “gaala” asemel peenelt “gala”, punaste vaipade, uhkete õhtutualettide, šampanja ja ajakirjanikega, kes ka sealt palukese põske pista saavad.

Gaas – lenduv mateeria, mida venelased ja sakslaste sotsialistist ekskantsler tahavad Läänemere põhja paigaldatud toru pidi Venemaalt Saksamaale transportima hakata. (Vt biogaas, kõhugaas, peer, puss, röhatus.)

Gael – briti setu, kes kannab ruudulist seelikut, sööb täidetud lambamagu, joob õlut ja viskit peale ning naeratab võõrale harva.

Gaid – siivsas vormis tütarlaps, kes peab endast kõik andma, et skautidel veelgi lõbusam oleks.

Galaago – olend, kes käitub peamiselt nagu ahv, kuid vahel (enamasti siis, kui endale nii kasulikum paistab) mitte. Poolahv. (Vt ka poolpeeretaja, poolkõva, peaaegu rase.)

Galanterii – peenutsev lipitsemine inimkonna enamuse esindajate ees, sellest on tuletatud ka “galanteriikaubad” ehk sitsid-satsid-niidid-nõelad-nööbid-trukid-jms. (Vt ka gastronoomia.)

Gallomaan – frankofiilia raskekujulist vormi põdev inimene, nt Tallinna prantsuse lütseumi direktor Lauri Leesi. (Vt ka germanofiil.)

Galopp – jooksustiil, mis eeldab seda, et vahepeal on kõik kaks kuni neli jalga korraga õhus. Saja- ja tuhatjalgu pole galoppimas kohatud.

Gangreen – haigus, millega alguses pöördutakse tohtri, seejärel puusepa poole.

Garderoob – 1. Inimese ülerõivaste kogum, mille järgi tihtipeale otsustatakse, mida inimene väärt on. 2. Ruum kooli keldris (tavaliselt), kust on mugav teise inimese ülerõivaid või jalatseid pihta panna. 3. Ruum teatris, kus valvsad tädid valvavad ülerõivaid ajal, kui riiete omanikud katarsise saavad.

Garneering – prae kaunistus, millest suurem osa on ärasöömiskõlbulik, aga ei pruugi olla ka. Mõnikord on garneering prae juures ainus, mis sünnib süüa.

Garnituur – peente prouade elu-, söögi- ja magamistoamööbel. Uhkuseasi, mis peab ikka parem olema kui naabrinaisel.

Gastronoomia – mõistlikum ja vajalikum kauplus kui galanterii. Sealt saab süüa.

Geel – sültjas aine, mis enamasti süüa ei sünni.

Geen – elusorganismi asi, mis kannab pärilikkust ja võimaldab kloonimist. Eestlased on geenidega mässamises kõvad tegijad ja korjavad neid Tartusse kokku.

Geenius – inimene, kes ei tea, mida ta teeb, aga teeb seda superhästi. Inimene, kes ennast ise geeniuseks peab, on enamasti loll.

Gei – peenem nimetus pederasti kutsumiseks.

Generaator – seade, mis muudab üht tüüpi energia teist tüüpi energiaks.

Genitaalid – bioloogilised generaatorid.

Geograafia – peenem sõna maateaduse tähistamiseks.

Geoloog – asjadeotsija (Astrid Lindgreni ja Vladimir Beekmani loodud märksa mõnusam sõna). Geoloogid otsivad kasulikke asju, mis on kasututena ära visatud või vedelevad niisama maapõues.

Gepard – loom, kes jookseb kiiremini kui vaese mehe auto sõidab.

Germanofiil – Tallinna ülikooli reklaamiteooria professorakt Linnar Priimägi, kes armastab kõige saksapärase kõrval muudki. (Vt ka gallomaan.)

Gestaapo – sakslaste kapo, mille ülem oli Heinrich Müller, kes sai kurikuulsaks Stirlitzi ehk major Issajevi pitsitamisega põnevusfilmis “Seitseteist kevadist hetke”.

Giljotiin – XVIII sajandi viimasest veerandist kuni XX sajandi teise pooleni (eriti Prantsusmaal) kasutatud tõhus peavaluravim.

Gloobus – maakera makett, mis on enamasti sinist värvi, aga Joosep Tootsil punane.

Glögi – mingi imelik jook, mida jõulude ajal ohtrasti pruugitakse.

Gnoom – 1. Kohvik Tallinna vanalinnas. 2. Norras elav kuri härjapõlvlane. 3. Luuletus.

Golf – šoti karjuste välja mõeldud mäng, mida algselt mängiti lambapabulatega, aga nüüd valge lohulise palliga, sest ilusad ja rikkad, kes tänapäeval golfi mängivad, ei taha käsi määrida.

Gonokokk – tripperis pisik.

Grafomaania – ravimatu haigus, mis levib eriti Interneti kaudu.

Grillimine – toidu kärsatamine kuumadel sütel, mis hakkas eriti levima pärast Eesti taasiseseisvumist.

Grimass – näo tahtlik moonutamine.

Grokk – jook, mis peab olema nii kange, et seda tarbinu talvel üle La Manche’i ujudes ära ei külmuks. Suurepärast grokki oskas keeta vahva sõdur Josef Švejk, see oskus on ka riigikogu stenogrammide toimetajal Ivar-Anton Karrosel.

Gross – 1. Eesti kirjaniku Villemi perekonnanimi (tõsi, Grosse on rohkemgi, kõiki ei jõua üles lugeda). 2. Kaksteist tosinat.

Grupp – peen sõna selleks, et öelda lihtsalt “rühm”.

Gurmaan – inimene, kes naudib head sööki, kirjandust ja ilusaid naisi.

Gümnaasium – peen nimetus keskkooli tähistamiseks.

Günekoloogia – arstiteaduse haru, mis tegeleb naise genitaalidega.

Hermann August, igalpoolmees